Previous
Next
Previous
Next

Remont cmentarzy z I wojny światowej

pilzno-herbPrawie 90 tys. złotych kosztować będą prace rekonstrukcyjno-odtworzeniowe na cmentarzach wojennych w Łękach Górnych, Słotowej oraz w Pilźnie. Gmina Pilzno pozyskała na ten cel dofinasowanie w wysokości 60 tys. zł z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz dotację celową 30 tys. zł z budżetu wojewody podkarpackiego.
Roboty wykona Firma Remontowo-Budowlana Halina Ciszek z Koszyc Wielkich na podstawie dokumentacji historyczno-odtworzeniowej opracowanej przez Izabelę Chlost i Jerzego J. P. Drogomira. Prace obejmą remont betonowych nagrobków wraz z odtworzeniem tablic nagrobnych, remont pomnika centralnego, remont żeliwnych krzyży. Na cmentarzu w Słotowej zaplanowano odtworzenie betonowego ogrodzenia, które było tam pierwotnie.  Z kolei na cmentarzu w Łękach Najbardziej kosztowne prace wykonane zostaną na cmentarzu w Pilźnie, który jest największą nekropolia wojenną na terenie gminy. W związku z tym, że uległ on poważnemu zniszczeniu, wymaga kompleksowego remontu, wymagającego bardzo dużych nakładów finansowych. W efekcie w tym roku zaplanowano jeden etap remontu, który polegał będzie na oczyszczeniu, uzupełnieniu ubytków i konserwacji pomnika centralnego (kamiennego obelisku) oraz kamiennego muru w tle za nim.
Wszystkie remontowane cmentarze są obiektami zabytkowymi, podlegającymi szczególnej ochronie. Należą do wielkiego zespołu zachodnio galicyjskich cmentarzy wojennych, w którego skład wchodzi ponad 400 obiektów. Pretendują one do wpisania jako zespół na listę obiektów dziedzictwa kulturowego, stanowiąc trwałą pamiątkę ważnych wydarzeń nie tylko w skali kraju, ale także w wymiarze europejskim. Wszystkie zaplanowane prace rewitalizacyjne mają przywrócić stan tych obiektów z około 1918 roku.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.