Previous
Next
Previous
Next

Sanktuarium Matki Boskiej w Chotowej – niezwykłe miejsce warte odwiedzenia

IMG_1032Chotowa to niewielka miejscowość leżąca pomiędzy Dębicą a Pilznem, gdzie na niewielkim wzgórzu znajduje się mały kościółek. W nim znajduje się obraz matki Boskiej Chotowskiej. 
Świątynia mieści się na wzniesieniu zwanym Ptasią Górką ale część ludzi używa dziś nazwy Jasna Górka.
-Kościół jest nieduży, bo i parafia jest niewielka – mówi ks. Józef Majka, który jest proboszczem w Chotowej już od 11 lat. Ale do tego miejsca wiele osób przybywa z innych parafii prosząc Matkę Boską o łaski.
Bardzo często przyjeżdżają do Chotowej gospodynie z Góry Motycznej.
-To region rolniczy więc panie proszą o urodzajny rok – dodaje ks. Majka. A jesienią przyjeżdżają dziękować za plony.
Historia parafii w Chotowej sięga 1846 r. Wtedy na Ptasiej Górce hrabia Stanisław Rey postawił krzyż, który miał upamiętniać okrutnie zamordowanego podczas rabacji w tym miejscu rządcę z majątku Przyborów. Kilka lat później postawiono tu kapliczkę, która mogła pomieścić około 50 osób. Tam około roku 1800 trafił obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który z pielgrzymki z Częstochowy przeniosła przez granicę zaborów mieszkanka Chotowej – Kołkowa. Mąż kobiety gdy zobaczył obraz powiedział: „Nie jesteśmy godni zatrzymać u siebie taki obraz”. Trafił on do zbudowanej kapliczki, która przetrwała aż do 1893 r. Odbywały się w niej liczne nabożeństwa i wkrótce okazało się, że kaplica jest zbyt mała bo ludzi chcących się modlić w niej było bardzo dużo. Mieszkańcy Chotowej poprosili Stanisława Reya o pomoc w budowie nowej, większej kaplicy. Ten zgodził się na wypalenie cegły we własnej cegielni i przydzielił jednego ze swoich ludzi aby doglądał prac budowlanych. Z cegły ofiarowanej przez Reya wybudowany jest przedsionek w dzisiejszym kościele, który powstał już w latach 80-tych ubiegłego wieku.
Wiernych do Chotowej przyciąga zarówno obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem jak i również źródełko, które wytrysnęło u podnóża Ptasiej Górki. Wodzie, którą stąd czerpano przypisywano cudowne właściwości. Źródełko mieści się grocie, w której znajduje się figura Matki Boskiej. Miejsce to zyskało taki kształt w 1953 roku za sprawą człowieka o imieniu Kulka, który grotę tę zaprojektował.
O wodzie z cudownego źródła krąży wiele historii. Wśród nich jest jedna o pewnej Żydówce z Pilzna, która odzyskała wzrok przemywszy oczy wodą z Chotowej. Wiele osób do dnia dzisiejszego przybywa aby napić się wody ze źródełka, ale niestety jest ono wyschnięte.
Wody w nim nie ma już od ponad roku – ze smutkiem mówi ks. Majka. Czasem pojawia się na jakiś czas a potem znów wysycha. Nie wiadomo co jest tego przyczyną.
Wśród okolicznych mieszkańców krąży opowieść, że źródełko wyschło jeszcze przed wojną, gdy kobieta wędrująca ze swoim dzieckiem umyła go w nim, gdy ono załatwiło swoją potrzebę fizjologiczną. Ile w tym prawdy trudno powiedzieć.
Wokół kościoła natknąć się można na kamienie przywiezione z różnych miejsc świata. Są one umieszczone wokół świątyni i na drogach prowadzących do niej. Wśród nich są kamienie z Lourdes czy Grobu Św. Rozalii. Kamień z Jasnej Góry w Częstochowie został wmurowany jako kamień węgielny podczas budowy obecnego kościółka w 1984 roku.
Krzysztof Czuchra

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.