Previous
Next
Previous
Next

Dębica na szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego

800px-Centralny_Okręg_PrzemysłowyDębica, Mielec, Stalowa Wola, Nowa Dęba, Rzeszów to miasta, które znajdą się na tworzonym właśnie szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego. Nowy tematyczny szlak wytycza Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna.
Na szlaku ma znaleźć się blisko 20 obiektów, miejsc związanych z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Część punktów będzie można zwiedzać w środku i zapoznawać się z funkcjonującymi w nich blisko 80 lat temu procesami produkcyjnymi. W innych ekspozycja będzie do obejrzenia tylko z zewnątrz. W założeniu jest oznakowanie całego szlaku tablicami informacyjnymi opisującymi dane miejsce oraz wydanie przewodnika turystycznego oraz mapy.  Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom Podkarpacia funkcjonowania i znaczenia COP-u dla rozwoju naszego regionu.
„Dębica nie byłaby dzisiaj znaczącym ośrodkiem przemysłowym z tak rozpoznawalnymi firmami jak chociażby Firma Oponiarska Dębica SA gdyby nie Centralny Okręg Przemysłowy i idea rozwoju przemysłowego naszego regionu. Pomysł stworzenia szlaku poświęconego COP-owi jest jak najbardziej godny realizacji” – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk. wiodącymi
Początki Centralnego Okręgu Przemysłowego to lata 1936 – 1939. Inicjatorem jego budowy był wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski, a jego celem zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego oraz zmniejszenie bezrobocia wywołanego skutkami wielkiego kryzysu.   Centralny Okręg Przemysłowy, którego utworzenie było jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczypospolitej obejmował swoim południowo-wschodnią Polskę (przedwojenne: kieleckie, lubelskie, lwowskie i krakowskie – obecne województwa małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i swoim zasięgiem obejmował 44 ówczesne powiaty na terenie których zamieszkiwało 6 milionów ludzi. W ramach COP-u powstało kilkadziesiąt obiektów przemysłowych. W Dębicy zbudowano wówczas fabrykę kauczuku syntetycznego, fabrykę farb oraz Fabrykę Gum Jezdnych „Stomil”, obecnie Firmę Oponiarską Dębica SA .

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.