Previous
Next
Previous
Next

Tarnów stolicą chóralistyki

plakat_6_1_09.inddPrawie sześciuset chórzystów z całej Polski przyjedzie 24 września do Tarnowa. Miasto w tym dniu stanie się stolicą chóralistyki za sprawą V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio”.
„Podczas Festiwalu wystąpi dwadzieścia jeden chórów m.in. z Sanoka, Lublina, Zamościa, Białegostoku, Krakowa. Będzie także siedem chórów z diecezji tarnowskiej. Festiwal to okazja do wymiany doświadczeń. Chóry zyskują na swoim poziomie śpiewu czy na bogactwie repertuaru” – mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Festiwalu.
Miłośnicy muzyki chóralnej będą mieli okazję zobaczyć i posłuchać chórów z całej Polski, zwłaszcza, że wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Prezentacje potrwają w sobotę w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie od godziny 8.30 do 14.15. Natomiast o godzinie 18.00 w tarnowskiej katedrze zostanie odprawiona Msza św., w czasie której wszystkie śpiewy, wspólnie wykonają chóry biorące udział w Festiwalu.
„Bazylika będzie wypełniona chórami, bo zaśpiewa ok. sześciuset osób. Zapraszamy melomanów, na pewno nie braknie dla nich miejsca” – dodaje ks. Piekarz.
Po Mszy odbędzie się ogłoszenie wyników i koncert galowy.
Patronat nad Festiwalem objęli Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz.
Chór może wystąpić tylko w jednej z trzech kategorii: chóry kameralne, jednorodne i chóry mieszane. Będzie też specjalna kategoria dla chórów z diecezji tarnowskiej. Każdy chór ma wykonać w układzie wielogłosowym a cappella przynajmniej trzy zróżnicowane stylistycznie dowolne utwory religijne z własnego repertuaru i jeden obowiązkowy o tematyce maryjnej.
W jury zasiądą niekwestionowane autorytety w dziedzinie chóralistyki: prof. Lidia Matynian – Akademia Muzyczna w Krakowie, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając – Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej UPJP II w Krakowie, prof. dr Jerzy Kurcz – Akademia Muzyczna w Krakowie.
Organizatorami Festiwalu są: Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Bazylika Katedralna w Tarnowie, Parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.