Previous
Next
Previous
Next

„KOLORY WOLONTARIATU – LUBIĘ TO!” – NOWY PROJEKT NA RZECZ ROZWOJU WOLONTARIATU W POWIECIE DĘBICKIM

IMG_0674Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu wspólnie z partnerami: firmą TIKKURILA POLSKA S.A., Zespołem Szkół w Żyrakowie, Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dębicy, Ochotniczą Strażą Pożarną w Żyrakowie oraz Galerią Raj w Dębicy, będą realizować partnerski projekt pt. „Kolory Wolontariatu – Lubię to!”. Celem programu, jest popularyzacja i rozwój wolontariatu. Dla mieszkańców powiatu dębickiego przygotowano wiele możliwości zaangażowania się
w działania wolontarystyczne, a zaplanowany na maj 2017 roku finał projektu, zostanie połączony ze świętem koloru, organizowanym po raz pierwszy w mieście Dębica.
Nowy projekt to kontynuacja pierwszej edycji partnerskiego projektu, pt. „Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany”, który realizowany był w roku 2014-2015 w ramach Lokalnych Partnerstw Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jak informuje Zbigniew Nosal, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu, jest to efekt dotychczasowej współpracy w/w partnerów. „Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, która jest operatorem programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, dostrzegła nasze zaangażowanie w poprzedniej edycji i dała nam kolejną szansę realizacji działań na rzecz dobra wspólnego, jakim jest wolontariat. Przedstawiona koncepcja projektu, spotkała się z pozytywnym odzewem i wspólnie z partnerami, od grudnia 2016 roku do maja 2017 roku, będziemy realizować kolejne działania z tego obszaru” – mówi Zbigniew Nosal.
Ideą projektu jest realizacja cyklu działań, które będą promować i krzewić różne odmiany wolontariatu, np. wolontariatu na rzecz osób samotnych (takie działania realizowane będą przez Ochotniczą Straż Pożarną w Żyrakowie), wolontariatu kompetencji (działania realizowane przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dębicy), działania na rzecz młodzieży (realizowane przez Zespół Szkół w Żyrakowie), czy wolontariatu pracowniczego realizowanego
i promowanego przez firmę Tikkurila Polska S.A. Do projektu dołączyła również Galeria Raj w Dębicy, która udostępni przestrzeń publiczną do realizacji zaplanowanych działań oraz będzie promować Społeczną Odpowiedzialność Biznesu.
Ważnym elementem projektu jest też pewna symbolika, która zaprezentowana zostanie za pomocą serc i kolorów. „Do czasu rozpoczęcia projektu, czyli do grudnia 2016 roku, poszukujemy partnerów, którzy będą chcieli włączyć się w jedno z zaplanowanych działań, jakim jest tworzenie kolorowych serduszek. Chcemy w ten sposób pokazać pewną symbolikę, że każdy z nas może zostać wolontariuszem i mnożyć dobro” – dodaje Zbigniew Nosal, tłumacząc jednocześnie na czym ta symbolika ma polegać. „Projekt przewiduje malowanie serc przez osoby, które będą chciały włączyć się do projektu. Serca te zostaną później przekazane do organizacji pozarządowych i będą wręczane wolontariuszom, za każdą przepracowaną wolontarystycznie godzinę. W ten sposób każde dziesięć minut zaangażowania jednego wolontariusza na malowanie symbolicznego serca, przyniesie wymierny efekt w postaci godzinnego zaangażowania innego wolontariusza”
Finału projektu połączony zostanie z organizowanym po raz pierwszy w Dębicy „Świętem Kolorów”. Całą koncepcję w tym zakresie zrealizuje partner projektu – Tikkurila Polska S.A. „Organizowane przez nas wydarzenie pod nazwą „Święto Kolorów z Tikkurila” idealnie łączy się z projektem „Kolory wolontariatu – Lubię to!”. To połączenie pozwoli nam w sposób jeszcze bardziej czytelny zaprezentować symbolikę kolorowych serc, które są znakiem programu, i pokazać różne oblicza wolontariatu” – mówi Magdalena Olszewska, Corporate Communication and PR Manager Firmy Tikkurila Polska S.A. „Już dziś zapraszamy, nie tylko wolontariuszy, ale wszystkich mieszkańców Dębicy, do wspólnej zabawy i integracji. Zaplanowaliśmy mnóstwo kolorowych atrakcji, m.in. cieszący się rosnącą popularnością wyrzut kolorów holi. Szczegóły programu zdradzimy już niedługo” – kontynuuje Magdalena Olszewska.
Podmioty (szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe), które chciałyby włączyć się w realizację działań związanych z projektem, mogą otrzymać więcej informacji pod numerem telefonu (14) 681 90 30 – nabór trwa do 30 listopada 2016 roku. Więcej na temat całego przedsięwzięcia odnaleźć można na stronie internetowej: www.wolontariat.dkb.info.pl
Projekt „Kolory Wolontariatu – Lubię to!” finansowany jest z programu „Lokalne Partnerstwa PAFW 2016-2017 – Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Celem programu Lokalne Partnerstwa PAFW jest inicjowanie i rozwój współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami i osobami zaangażowanymi w różne programy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na terenie jednej lub kilku sąsiednich gmin powstają partnerstwa składające się z samorządów, organizacji pozarządowych, firm i mediów lokalnych, które realizują projekty ważne dla lokalnych społeczności. Motyw przewodni podejmowanych działań stanowi dobro wspólne – w ciągu czterech edycji programu na terenie 73 gmin zawiązało się aż 30 partnerstw. Obecnie (w 2016/2017 roku) trwa piąta edycja programu, w ramach której zawiązano 8 partnerstw na terenie 12 gmin.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.