Previous
Next
Previous
Next

Malowane wojsko wróciło do Dębicy

muralŻywą lekcją historii z udziałem sekcji konnej Tarnowskiego Oddziału Jazdy 5. Pułku Strzelców Konnych zainaugurowano w Dębicy prezentację muralu historycznego wykonanego z inicjatywy Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Będący bohaterami dzieła ułani uważani są za najbarwniejszą formację polskiego wojska. Spotkanie odbyło się 17 października o godz. 11:00

Etos „ułanów, malowanych dzieci”, to wyjątkowo dumna historia Dębicy, w której w latach 30. XX wieku stacjonował 5. Pułk Strzelców Konnych. Obraz o powierzchni 170m2 powstał na ścianie, zlokalizowanej przy ul. Rzeszowskiej 15. Tłem dla barwnej kawalerii jest fowistycznie ujęty rys miasta, symbolizującego Dębicę okresu międzywojennego. Wszystkie elementy malowidła były inspirowane archiwalnymi fotografiami. Powstały mural jest drugim tego typu przedsięwzięciem zrealizowanym przez Śnieżkę w ramach projektu mającego na celu podkreślanie barwnych kart z przeszłości polskich miast.

mural mural mural mural mural mural mural mural mural Dsc00717 mural mural mural mural mural mural mural mural mural mural mural mural mural mural mural mural

-Wybierając tematy naszych prac dokładamy starań, aby były one spójne z historią miejsc, w których są realizowane. Poszukujemy barwnych inspiracji, które nie tylko podkreślą to, co cenne dla mieszkańców, ale także będą integrować i staną się tematem do dyskusji. Między innymi dlatego na naszą dębicką inaugurację zaprosiliśmy młodzież. Przygotowaliśmy także aplikację, która – jak mamy nadzieję – uatrakcyjni odbiór dzieła i będzie miała wymiar edukacyjny – mówiła podczas spotkania Aleksandra Małozięć, Specjalista ds. Komunikacji Korporacyjnej Śnieżka SA
Darmową aplikacja Śnieżka VR dostępną na telefony z systemem Android, można pobrać w sklepie Google Play. Jej działanie oparte jest o mechanizm poszerzonej rzeczywistości. Wystarczy najechać urządzeniem na mural lub jego kopię np. w formie wydruku, aby wyświetlić poszerzoną rzeczywistość z ciekawymi treściami, będącymi rozwinięciem prezentowanej na grafice tematyki. Aplikację przygotowała agencja Admedia.
Realizacja muralu w tak atrakcyjnej lokalizacji była możliwa dzięki współpracy z Samorządem Miasta Dębica, który udostępnił obiekt w centrum miasta, gdzie powstało dzieło.
-Zrealizowany w Dębicy mural to projekt „z duszą”, którego celem jest nie tylko kulturalna dekoracja przestrzeni Dębicy , ale również upamiętnienie bardzo ważnej dla historii miasta jednostki wojskowej jakim był 5. Pułk Strzelców Konnych. Jestem przekonany, że dębicki mural z wizerunkiem strzelców będzie jednym ze znaków rozpoznawczych naszego miasta. Inicjatywa jaka właśnie została zrealizowana będzie budowała lokalny patriotyzm, a Skwer Mikołajkowów, przy którym powstał mural stanie się dla dębiczan miejscem jeszcze bardziej kojarzącym się z historią grodu nad Wisłoką – mówił Burmistrz Miasta Dębicy.
W oficjalnej prezentacji muralu wzięła udział sekcja konna Tarnowskiego Oddziału Jazdy 5. Pułku Strzelców Konnych, wchodząca w skład Stowarzyszenia Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej. Rekonstruktorzy podczas pokazu zaprezentowali m.in. pokaz musztry paradnej, woltyżerki, kadryla kawaleryjskiego oraz władania szablą i lancą na koniu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe pocztówki.
Wykonawcą muralu jest Fresh Vision Studio. Malowidło powstało przy użyciu produktów Foveo Tech, marki z portfolio Śnieżki.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.