Previous
Next
Previous
Next

Na fundamentach wiary – wystawa w Muzeum Regionalnym w Dębicy – ZDJĘCIA

DSC00219XVI-wieczne wydanie Biblii w języku polskim, ręcznie haftowane ornaty, konfesjonał, suknia ślubna, kołyska, figury Chrystusa Frasobliwego, relikwiarz, malowidła zdobiące domy dębiczan przed wieloma laty, zdjęcia, dokumenty, naczynia liturgiczne, stroje ludowe, Matka Boża Zawadzka w drewnianych sukniach  i wiele innych przedmiotów codziennego użytku można już zobaczyć na otwartej 13 października w Muzeum Regionalnym w Dębicy wystawie „Na fundamentach wiary. Kościół katolicki na ziemi dębickiej na przestrzeni wieków”

W trzech salach wystawienniczych zlokalizowanych na pierwszym piętrze muzeum zaprezentowanych zostało kilkaset eksponatów wśród których znalazły się m.in. zarówno przedmioty liturgiczne, ornaty, kielichy, habity jak i przedmioty codziennego użytku związane z kultem jak książeczki do modlenia malowidłą świętych, czy przedmioty towarzyszące ludziom w codziennym funkcjonowaniu jak np. kołyska, łóżko,  podczas uroczystych chwil w ich życiu jak  suknia ślubna.

Większość z zaprezentowanych na tej wystawie przedmiotów na co dzień jest przechowywanych w parafiach i zgromadzeniach zakonnych, ale na tą wyjątkową wystawę na pół roku zostały  one wypożyczone Muzeum Regionalnemu w Dębicy. Wystawa składa się z trzech części: I życie parafialne, II  życie zakonne, III domowe pamiątki dębiczan.

Bardzo wiele z tych pamiątek użyczonych przez dębickie i znajdujące się na terenie powiatu dębickiego parafie na tę właśnie wystawę piękną ekspozycję zyskały dzięki specjalnie na tę wystawę stworzonym szklanym gablotom, których fundatorem jest Edward Brzostowski.

W uroczystym otwarciu wystawy, którą będzie można oglądać do końca marca 2017 roku  obok władz miejskich i powiatowych , dębickiego duchowieństwa i mieszkańców Dębicy  uczestniczył  biskup pomocniczy Leszek Leszkiewicz.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.