Previous
Next
Previous
Next

„Miodowe Ziomki” z Chotowej

Uczniowie Zespołu Szkół w Chotowej uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Nazwali się „Miodowymi Ziomkami” i z zapałem wyruszyli na ratunek pszczołom razem ze wspierającymi ich nauczycielami (A. Dydo, M. Tokarczyk, W. Kruk, V. Wodzińska, W. Lipiński, M. Stanoch, M. Jędrzejczyk). W ostatnim czasie podjęli szereg zadań mających na celu poprawę świadomości społecznej co do znaczenia pszczół w przyrodzie, jak też wartości produktów pochodzących od pszczół dla zdrowia człowieka. Sami dowiedzieli się sporo o pszczołowatych wykonując zadania programowe, z wiedzą tą podzielili się z innymi kolegami, jak też z rodzicami i mieszkańcami miejscowości. Odwiedzili pasiekę, wykonali tematyczne gazetki, prezentacje, zorganizowali quiz, do którego zaprosili rodziców i nauczycieli. Dzięki szczodrości miejscowych pszczelarzy nie tylko przygotowali wystawę poświęconą pszczołom i pasiekom, ale również częstowali miodem. Herbatkę z miodem, cytryną i imbirem zaserwowali nawet gościom przy okazji nagrywania programu „Pytanie na śniadanie” w Chotowej. Do degustacji zaprosili nie tylko Wójta Gminy Czarna, strażaczki i strażaków, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, mieszkańców miejscowości, ale również ekipę telewizyjną. Przygotowali książkę z przepisami na potrawy z miodem, a nawet niektóre z nich wykonali w szkole, częstując kolegów, których do kuchni przyprowadziły wspaniałe zapachy. Uczniowie nie tylko uczą się o pszczołach, ale również próbują pomóc im w konkretny sposób. W tym celu zasadzili sporo drzewek miododajnych, w tym klony czerwone, ambrowce, złotokapy, oliwniki, a na klombach przed szkołą tulipany botaniczne. Na bieżąco prowadzą bloga dokumentującego ich poczynania http://miodowe-ziomki.blogspot.com/
Wszystkich mieszkańców gminy Czarna zapraszają do przeczytania listu, w którym chcą się podzielić swoimi obserwacjami i sugestiami.

Alicja Balasa

Chotowa, 27.10.2016r.
List otwarty do Mieszkańców Powiatu Dębickiego w sprawie działań na rzecz pszczół

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Dębickiego!

     Jesteśmy uczniami klasy VI Szkoły Podstawowej w Chotowej. Bierzemy udział w Ogólnopolskim programie pt. „Z kujawskim pomagamy pszczołom”. Głównym celem akcji jest upowszechnienie wiedzy o tym, jak każdy z nas może przyczynić się do ratowania pszczół.
My uczniowie, apelujemy do Was, abyśmy wspólnie podjęli działania dla dobra pszczół. Pamiętajmy o tym, że na Ziemi obok nas żyją zwierzęta, rośliny oraz owady. Tak jak ludzie, tak i pszczoły chcą mieć własny dom. W ogrodach wśród drzew i zarośli zakładajmy półdzikie zakątki. Budujmy domki dla pszczół. Nie zapominajmy o tym, że dzięki pszczołom mamy miód, wosk i propolis. Odwdzięczmy im się za to! Sadźmy miododajne rośliny. Posiejmy facelię, groch, słonecznik, łubin, koniczynę oraz wykę i gorczycę. Nie stosujmy chemicznych oprysków w gospodarstwie. Używajmy tylko tych, które są przyjazne dla środowiska. Rozpylajmy je dopiero po zmroku, kiedy pszczoły są w ulach.
Każdy z nas wie, że pszczoły mają duży wpływ na środowisko. To przecież one zapylają kwiaty drzew owocowych, warzywa. Dzięki temu mamy większe plony. Szanowni Mieszkańcy, 8 sierpnia będziemy świętować Wielki Dzień Pszczół. Niech ten dzień będzie podziękowaniem za ich pożyteczną pracę. Pamiętajmy o przestrodze Alberta Einsteina, który powiedział, że: „Jeśli z Ziemi zniknie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia”.
Razem możemy wiele dobrego zdziałać dla naszych chotowskich pszczół. Mamy nadzieję, że ich populacja co roku będzie rosła. Bierzmy się do działania!

Z wyrazami szacunku
Uczniowie klasy VI z Chotowej

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.