Uczniowie klasy VI szkoły podstawowej w Woli Wielkiej biorą udział w ogólnopolskim konkursie „Akademia Przyjaciół Pszczół: Pszczeli bohaterowie”. Cieszący się dużym zainteresowaniem w całej Polsce konkurs odbywa się w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Organizatorem programu są Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica”, a partnerem akcji Fundacja Nasza Ziemia.
Szóstoklasiści: Weronika Chmura, Wiktora Kasprzyk, Wiktora Kleszcz, Gabriela Kułak, Maria Lach, Wiktora Madej, Paulina Żmuda, Karol Chmiel, Łukasz Grych, Igor Litwa i Patryk Persak założyli zespół „Wolańskie Pszczoły”. Pod opieką pani Anieli Dydo –nauczyciela przyrody oraz innych nauczycieli uczących w szkole walczą z kilkudziesięcioma zespołami z całej Polski o wyposażenie szkolnej pracowni przyrodniczej o wartości 5000 zł. Wyniki ich zmagań poznamy już 15 grudnia.
Zadania konkursowe w niezwykły sposób łączą naukę z zabawą. Uczniowie wcielają się w prawdziwych Pszczelich Bohaterów i rozwijają wybraną przez siebie postać poprzez zdobywanie nowych umiejętności. Uczestnicy konkursowej zabawy walczą o tytuł Akademii Wybrańców pod okiem rezolutnej pszczoły Ultry i sympatycznego trzmiela Bombusa. Skrzydlaci przewodnicy pomagają im zdobywać nowe umiejętności i ratować świat pszczół. W ten sposób organizatorzy programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” pokazują, że zdobywanie wiedzy o zapylaczach i bioróżnorodności może być wspaniałą zabawą, a ochrona przyrody to przygoda dla prawdziwych pszczelich bohaterów.
Do tej pory udało nam się zrealizować wiele zadań konkursowych. Na zajęciach pozalekcyjnych dzieci nakręciły filmiki „ Jak w roju” i „Pszczeli taniec”; opracowały fotoreportaż o pszczołach; narysowały mapę przedstawiającą, jak wiele zawdzięczmy małym, pracowitym pszczołom; stworzyły plakat „Każdy z nas może pomóc pszczołom” oraz napisały list do mieszkańców powiatu dębickiego zatytułowany „Pszczoły proszą o pomoc!”. Alarmują w nim, że liczba pszczół w Polsce i w Europie co roku drastycznie maleje. Podpowiadają, co najbardziej szkodzi owadom zapylającym i jak każdy z nas może im pomóc. Uczniowie zwracają się z prośbą do rolników, aby stosowali tylko naturalne środki ochrony roślin, a wiosną nie wypalali traw, bo to zabija pszczoły. Szóstoklasiści apelują także do działkowców, ogrodników, wszystkich uprawiających przydomowe ogródki, by hodowali rośliny kwietne, różnorodne, kwitnące w różnych porach roku. W ten sposób zapewnimy zapylaczom pożywienie przez jak najdłuższą część roku.
Na zajęciach komputerowych uczniowie założyli blog internetowy o pszczołach pod adresem http://wolanskiepszczoly.blogspot.com/. Dzielą się na nim ciekawostkami z życia pszczół, prezentują niektóre swoje działania. Warto często go odwiedzać! Na korytarzu szkolnym powstała gazetka o pszczołowatych. 12 października na przerwach szóstoklasiści zorganizowali stoisko z miodem. Wszyscy uczniowie i odwiedzający tego dnia naszą szkołę mieli możliwość degustacji różnych rodzajów miodu. Akcji towarzyszył quiz o pszczołach. Trzeba było wykazać się znajomością pszczołowatych i odpowiedzieć na niełatwe pytania quizu, np.: „Jak nazywa się pszczeli osobnik płci męskiej?” Kto zrobił to bezbłędnie otrzymywał słodką nagrodę – łyżeczkę miodu.
Wiele działań jeszcze przed nami. Planujemy nawiązać współpracę ze sklepami ogrodniczymi w naszej okolicy, zorganizować galerię pszczelej sztuki. Rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem podręcznika, jak dbać o pszczoły oraz książki kucharskiej z przepisami z miodem dla osób będących na różnych dietach, np. bezglutenowej i innych.
Urszula Dydo