Previous
Next
Previous
Next

Uczniowie szkoły podstawowej w Woli Wielkiej z Kujawskim pomagają pszczołom

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uczniowie klasy VI szkoły podstawowej w Woli Wielkiej biorą udział w ogólnopolskim konkursie „Akademia Przyjaciół Pszczół: Pszczeli bohaterowie”. Cieszący się dużym zainteresowaniem w całej Polsce konkurs odbywa się w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Organizatorem programu są Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica”, a partnerem akcji Fundacja Nasza Ziemia.
Szóstoklasiści: Weronika Chmura, Wiktora Kasprzyk, Wiktora Kleszcz, Gabriela Kułak, Maria Lach, Wiktora Madej, Paulina Żmuda, Karol Chmiel, Łukasz Grych, Igor Litwa i Patryk Persak założyli zespół „Wolańskie Pszczoły”. Pod opieką pani Anieli Dydo –nauczyciela przyrody oraz innych nauczycieli uczących w szkole walczą z kilkudziesięcioma zespołami z całej Polski o wyposażenie szkolnej pracowni przyrodniczej o wartości 5000 zł. Wyniki ich zmagań poznamy już 15 grudnia.
Zadania konkursowe w niezwykły sposób łączą naukę z zabawą. Uczniowie wcielają się w prawdziwych Pszczelich Bohaterów i rozwijają wybraną przez siebie postać poprzez zdobywanie nowych umiejętności. Uczestnicy konkursowej zabawy walczą o tytuł Akademii Wybrańców pod okiem rezolutnej pszczoły Ultry i sympatycznego trzmiela Bombusa. Skrzydlaci przewodnicy pomagają im zdobywać nowe umiejętności i ratować świat pszczół. W ten sposób organizatorzy programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” pokazują, że zdobywanie wiedzy o zapylaczach i bioróżnorodności może być wspaniałą zabawą, a ochrona przyrody to przygoda dla prawdziwych pszczelich bohaterów.
Do tej pory udało nam się zrealizować wiele zadań konkursowych. Na zajęciach pozalekcyjnych dzieci nakręciły filmiki „ Jak w roju” i „Pszczeli taniec”; opracowały fotoreportaż o pszczołach; narysowały mapę przedstawiającą, jak wiele zawdzięczmy małym, pracowitym pszczołom; stworzyły plakat „Każdy z nas może pomóc pszczołom” oraz napisały list do mieszkańców powiatu dębickiego zatytułowany „Pszczoły proszą o pomoc!”. Alarmują w nim, że liczba pszczół w Polsce i w Europie co roku drastycznie maleje. Podpowiadają, co najbardziej szkodzi owadom zapylającym i jak każdy z nas może im pomóc. Uczniowie zwracają się z prośbą do rolników, aby stosowali tylko naturalne środki ochrony roślin, a wiosną nie wypalali traw, bo to zabija pszczoły. Szóstoklasiści apelują także do działkowców, ogrodników, wszystkich uprawiających przydomowe ogródki, by hodowali rośliny kwietne, różnorodne, kwitnące w różnych porach roku. W ten sposób zapewnimy zapylaczom pożywienie przez jak najdłuższą część roku.
Na zajęciach komputerowych uczniowie założyli blog internetowy o pszczołach pod adresem http://wolanskiepszczoly.blogspot.com/. Dzielą się na nim ciekawostkami z życia pszczół, prezentują niektóre swoje działania. Warto często go odwiedzać! Na korytarzu szkolnym powstała gazetka o pszczołowatych. 12 października na przerwach szóstoklasiści zorganizowali stoisko z miodem. Wszyscy uczniowie i odwiedzający tego dnia naszą szkołę mieli możliwość degustacji różnych rodzajów miodu. Akcji towarzyszył quiz o pszczołach. Trzeba było wykazać się znajomością pszczołowatych i odpowiedzieć na niełatwe pytania quizu, np.: „Jak nazywa się pszczeli osobnik płci męskiej?” Kto zrobił to bezbłędnie otrzymywał słodką nagrodę – łyżeczkę miodu.
Wiele działań jeszcze przed nami. Planujemy nawiązać współpracę ze sklepami ogrodniczymi w naszej okolicy, zorganizować galerię pszczelej sztuki. Rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem podręcznika, jak dbać o pszczoły oraz książki kucharskiej z przepisami z miodem dla osób będących na różnych dietach, np. bezglutenowej i innych.
Urszula Dydo

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.