Previous
Next
Previous
Next

Kolejne lata „Małego Europejczyka”

14937314_739043329579234_2692931603703398918_n9 listopada 2016r. w DK „Śnieżka” odbyła się uroczystość inauguracji III edycji autorskiego edukacyjnego projektu współpracy międzynarodowej wielostronnej pod hasłem „Mały Europejczyk to Ja i Ty”. Autorem projektu jest Anna Szczepanik – dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 1 w Dębicy.
Projekt realizowany był z ogromnym powodzeniem od listopada 2009 roku do czerwca 2016 roku przez Przedszkole Miejskie nr 1 w Dębicy i zagraniczne partnerskie placówki, które pochodziły m.in. z Rosji, Czech, Słowacji, Ukrainy, Francji, Islandii i Rumuni. Na wniosek kadry pedagogicznej i  partnerów zagranicznych projektu oraz pozytywnej opinii rodziców przedszkolaków realizowany będzie przez kolejne trzy lata.

Zadania projektu są wpisane w podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz współbrzmią z podstawowymi kierunkami  realizacji polityki oświatowej państwa wskazanymi do realizacji w roku szkolnym 2016/17, m in.: upowszechnianie czytelnictwa oraz wychowanie do wartości. Inauguracja III edycji projektu odbyła się pod hasłem: „Z małym Europejczykiem …Dobrze się widzi tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”
Imprezę zaszczycili swą obecnością m.in.: Wojciech Iwasieczko – burmistrz miasta Dębica, Dorota Szpunar – Etchard – wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Elżbieta Nerwińska – dyrektor Centrum Pozytywnej Edukacji w Warszawie, Ireneusz Kozak – dyrektor MZO w Dębicy, sponsorzy oraz przedstawiciele partnerów zagranicznych projektu – delegacja z Republiki Czeskiej. Na uroczystości gościliśmy także   Alicję Prus – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 w Dębicy z  nauczycielami i  uczniami z sześciu roczników klas, wśród których byli absolwenci Przedszkola Miejskiego Nr 1   w Dębicy – aktywni uczestnicy projektu w latach 2010-2016  oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Dębicy.  Przybyli także rodzice  przedszkolaków  z „Jedynki”. Inaugurację III edycji „Małego Europejczyka…”  poprowadziła dyrektor przedszkola Anna Szczepanik –autorka projektu.
Najważniejsze na scenie były jednak przedszkolaki, które w piękny sposób zaprezentowały się w tematycznych piosenkach, scenkach , etiudach i tańcach. Zaprezentowały m.in. piosenkę pt.: „Historia Polski”, scenkę „Narodziny Bambiego”  z książki o projekcie  pt.: „Pozwólmy sobie być razem” autorstwa Anny Szczepanik, polkę czeską, taniec słowackich górali, taniec rosyjski ”Matrioszeczki” , bajkę „O rybaku i złotej rybce”, piosenkę „Mam tę moc” oraz etiudę „Mały Książę”.
Na uroczystości nie zabrakło okolicznościowych listów z placówek europejskich z którymi przedszkole współpracuje oraz od zagranicznych propagatorów projektu.
Tekst: Anna Szczepanik, Małgorzata Kusibab
Zdjęcia: Urząd Miejski w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.