Previous
Next
Previous
Next

Kolędowali po sąsiedzku w Mokrzcu

15972624_1270460276352413_6499797396600989526_oW Mokrzcu odbyła się druga już edycja bożonarodzeniowej lokalnej uroczystości  – „Sąsiedzkie Kolędowanie”. Coroczną ideą uroczystości jest powrót do dawnej, jeszcze staropolskiej tradycji odwiedzania sąsiadów w Święta Bożego Narodzenia i wspólnego śpiewania kolęd. Inicjatorem pierwszej edycji kolędowania był Stanisław Brudny – wywodzący się z Pilzna, uznany aktor filmowy i teatralny.
Drugie Sąsiedzkie Kolędowanie miało miejsce na posesji Stowarzyszenia „Zawisłocze Pilźnieńskie”. Uczestników nie odstraszyła zimowa i mroźna aura. Do wspólnego kolędowania zachęcała i przygrywała kapela „Pilźnianie” wraz z solistką Edytą Kruch. Odśpiewano najstarsze i najpopularniejsze kolędy, a dawne zwyczaje wigilijne i bożonarodzeniowe tradycje, przybliżyła przybyłym do Mokrzca mieszkańcom gminy, kustosz pilźnieńskiego Muzeum Regionalnego Marzena Baum – Gruszowska. Prawdziwą atrakcją wieczoru kolędowego była, nawiązująca do dawnych okolicznych zwyczajów, wizyta kolędników „z gwiazdą, herodem, turoniem”  – grupy Ochotniczej Straży Pożarnej w Chotowej Kolędowaniu towarzyszyły także wspomnienia i anegdoty opowiadane przez Stanisława Brudnego o dawnych, regionalnych zwyczajach świątecznych. W kolędowaniu uczestniczyli nawet najmłodsi, którzy za kolędę obdarowani zostali prezentami przez panie ze Stowarzyszenia „Zawisłocze Pilźnieńskie”.
Po części głównej uroczystości, przy okolicznym świątecznym poczęstunku, świętowano jeszcze i śpiewano kolędy do późnych godzin wieczornych.
Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Pilzna, Dom Kultury w Pilźnie – Muzeum Regionalne, a także Stowarzyszenie „Zawisłocze Pilźnieńskie”.
Fot. K.Kosowski
Źródło: UM Pilzno

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.