Previous
Next
Previous
Next

Order dla tarnowskiej misjonarki

EwaGawinPrezydent Andrzej Duda przyznał tarnowskiej misjonarce Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Ewa Gawin od 1990 roku pracuje w Bertoua w Kamerunie. Prowadzi tam m.in. szkołę dla dzieci głuchoniemych. Prezydent wyróżnił misjonarkę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy”.

Pani Ewa jest misjonarką posłaną przez Kościół tarnowski, a jednocześnie „ambasadorem” naszej Ojczyzny na kameruńskiej ziemi, gdzie 30 stycznia tego roku rozpoczyna 28. rok swego niezwykłego posługiwania. Miejscowi ludzie doświadczyli i doświadczają za jej pośrednictwem wiele dobra, wiedząc, że czyni to chrześcijanin, jak i obywatel Polski” – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Misjonarka zaczynała pracę jako pielęgniarka-kierownik ośrodka zdrowia w Bertoua. Do 1994 roku odpowiadała tam za przychodnię. W latach 1994-1997 koordynowała całą służbę zdrowia w diecezji Bertoua. W tej dziedzinie stała się specjalistką i od 2000 roku przez wiele lat reprezentowała całą metropolię w tamtejszej Komisji Episkopatu ds. zdrowia.

Pani Ewa angażuje się również w miejscowym więzieniu. To duży obiekt, w którym przebywa 600 osób: mężczyźni, małoletni, również kobiety z dziećmi. Tarnowska misjonarka zaopatruje więźniów m.in. w lekarstwa.

Z myślą o potrzebujących misjonarka zorganizowała i wybudowała szkołę dla dzieci głuchoniemych i z innymi upośledzeniami. Kiedy w 2006 roku w tzw. centrum alfabetyzacji zaczynała z pracę z dziećmi głuchoniemymi było 4 uczniów. Dzisiaj jest ich już 120, w wieku od przedszkolnego do kilkunastu lat. Wśród nich 65 głuchoniemych lub słabo słyszących, a reszta z innymi upośledzeniami. Misjonarka szuka osób niepełnosprawnych w ich miejscach zamieszkania. Chorym umożliwia nieraz skomplikowane operacje, a potem towarzyszy im i zapewnia protezy czy wózki inwalidzkie.

Ewa Gawin została wyróżniona złotym medalem Dei Regno Servire przyznanym przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, natomiast papież Franciszek wyróżnił ją złotym medalem Benemerenti.

Foto arch. Wydziału Misyjnego

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.