20 stycznia 2017 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Fabryki Specjalistycznych Wyrobów Lakierowych Aksil z Dębicy. AKSILFabryka Specjalistycznych Wyrobów Lakierowych Spółka z o.o. topierwszy INWESTOR w Podstrefie Specjalnej Strefie Ekonomicznej Europark Mielec w Pustkowie na terenie Gminy Dębica zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu z Mielca.
Firma AKSIL Fabryka Specjalistycznych Wyrobów Lakierowych produkuje unikatowe i wysoko jakościowe farby, impregnaty i lakiery tylko w grupie wyrobów wodorozcieńczalnych o jakości potwierdzonej atestami instytutów naukowo-badawczych.
Decyzję o rozbudowie firmy na terenie strefy podjęto ze względu na brak miejsca na rozbudowę w dotychczasowej lokalizacji, z uwagi na atrakcyjną cenę gruntu oraz korzyści wynikające z prowadzenia działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej jakimi są między innymi zwolnienia z podatku dochodowego. Chęć podjęcia inwestycji zgłoszono w Agencji Rozwoju Przemysłu w lutym 2015 r. Po spełnieniu określonych warunków, 7 maja 2015 r. wydano zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC.
8 czerwca 2015 r. w Kancelarii Notarialnej Wojciecha Królikowskiego został podpisany akt notarialny między Wójtem Gminy Dębica Stanisławem Rokoszem, a działającymi w imieniu firmy „Aksil” Ireną Wójcik i Joanną Kurgan, co stanowiło finalizację procedury zakupu ziemi.
W październiku 2015 r. wydano pozwolenie na budowę i symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęto budowę nowej fabryki. Zakończenie tej części inwestycji (ponieważ już trwa rozbudowa hali) i rozpoczęcie produkcji na terenie strefy nastąpiło 3 stycznie 2017 r.
Firma Aksil realizuje równocześnie projekt „Wdrożenie własnej innowacyjnej technologii wytwarzania farb do malowania betonu” w ramach funduszy europejskich podziałania 3.2.2. Kredyt Technologiczny. Celem projektu jest wdrożenie własnej innowacyjnej technologii wytwarzania farb do malowania betonu i innych farb specjalistycznych, istotnie poprawiającej ich kluczowe właściwości użytkowe. W ramach projektu wyposażono laboratorium w specjalistyczny sprzęt i urządzenia umożliwiające rozwój i profesjonalne badania.
W nowej fabryce zatrudnionych jest 6 pracowników i 2 stażystki, do kwietnia 2018 roku kadra pracownicza ma się powiększyć o co najmniej 4 osoby. Aksil deklaruje się, że wraz z rozwojem firmy planowane są kolejne przyjęcia.