15-lecie Domu Dziennego Pobytu

IMG_2608Dom Dziennego Pobytu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Mościckiego uczcił 15-lecie swojego powstania.

DDP w Dębicy został otwarty 7 lutego 2002 roku jako jedna z pierwszych tego typu placówek dla emerytów i rencistów w województwie podkarpackim. Jego powstanie było odpowiedzią na zmiany demograficzne jakie zachodziły i nadal zachodzą w naszym społeczeństwie: wydłużającym się wiekiem życia i wzrostem aktywności osób starszych.

– Bez wątpienia konieczne jest zapobieganie izolacji, separacji oraz marginalizacji życia osób starszych w naszym mieście – wyjaśnia Małgorzata Kędzior, dyrektor MOPS w Dębicy.
Obecnie do DDP uczęszcza 30 osób (6 mężczyzn i 24 kobiet). Są to osoby w przedziale wiekowym od 57 – 93 lat z różnymi schorzeniami somatycznymi.

Zadaniem Domu Dziennego Pobytu jest zapewnienie osobom starszym oraz niepełnosprawnym z terenu miasta Dębicy udziału w aktywnych formach spędzania czasu wolnego bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania.

– Głównym celem naszego Domu jest więc utrzymanie ludzi starszych we własnym środowisku lokalnym zgodnie z maksymą „starych drzew się nie przesadza” – mówiła w czasie uroczystości 15-lecia DDP Małgorzata Kędzior, dyrektor MOPS w Dębicy.

Placówka zapewnia swoim uczestnikom: dowóz busem dostosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych, wyżywienie, opiekę pielęgnacyjną, rehabilitację ruchową, usprawniającą, zabiegi fizjoterapeutyczne, terapię zajęciową. Latem uczestnicy zajęć prowadzą przydomowy ogródek. Wykonują kartki i stroiki świąteczne. Uczestniczą w imprezach okolicznościowych oraz różnych spotkaniach kulturalno-rozrywkowych w Dębicy, jak również poza nią (wyjazdy do teatru, do kina). Chętnie biorą udział w przeglądach i konkursach artystycznych organizowanych przez MOK i Starostwo Powiatowe w Dębicy.

Dom Dziennego Pobytu w Dębicy, to miejsce, z którego emanuje ciepło i w którym uczestnicy czują się bezpieczni i potrzebni. Sami nazywają to miejsce swoim domem.

W jubileuszu Domu Dziennego Pobytu w Dębicy uczestniczyli: Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy i jego zastępca Wojciech Iwasieczko, Małgorzata Kędzior, dyrektor MOPS i jej zastępca Marzena Socha. Byli także przedstawiciele zaprzyjaźnionych z dębicką placówką Domów Dziennego Pobytu. I tak wraz z seniorami z Tarnobrzega przyjechali kierownik DDP Krzysztof Kowalczyk i Henryka Samojedna, która poprzednio była kierownikiem tego domu i wspierała dębiczan w czasie prowadzenia placówki. Z Mielca z seniorami przyjechała kierownik DDP Anna Jeleń. Ropczyccy  seniorzy przyjechali z Dorotą Brzozą, kierownik DDP. Po raz pierwszy w spotkaniu w Dębicy uczestniczyli seniorzy  z DDP Senior Wigor w Niwiskach, którzy przyjechali z kierownikiem GOPS Barbarą Czachor i kierownikiem DDP Agnieszką Parys. W spotkaniu wzięła udział Marta Skórska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębicy.

Gratulacje i życzenia odbierała Halina Cholewa, kierownik DDP w Dębicy. Włodarze miasta Dębicy wręczyli również kwiaty Marii Kostyra, byłemu dyrektorowi MOPS w Dębicy, która była inicjatorem powstania w mieście DDP.
Przy muzyce „na żywo” seniorzy świętowali przez wiele godzin.
źródło: MOPS Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.