„Zrozumieć dziecko – trudne zachowania – pozytywne podejście” – konferencja jak pomagać trudnym dzieciom

DSCF2744Ponad 230 osób – psychologów, logopedów, terapeutów, pracowników ochrony zdrowia, katechetów, nauczycieli dębickich szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków, pedagogów i rodziców wzięło udział w konferencji szkoleniowo-naukowej „Zrozumieć dziecko – trudne zachowania – pozytywne podejście” poświęconej tematyce radzenia sobie i wspierania dzieci wykazujących trudne i nietypowe zachowania. W wypełnionej po brzegi sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy trzeba było dostawiać krzesła, ponieważ 220 miejsc na sali koncertowej okazało się niewystarczające dla wszystkich chętnych chcących uczestniczyć w konferencji.

„Ogromnie nudno być ciągle grzecznym. Gdy długo siedzisz na krześle w bezruchu drętwieją ci nogi. Gdy starasz się jeść nożem i widelcem mięso ucieka ci z talerza. Zanim umyjesz ręce przed jedzeniem wszyscy już dawno siedzą przy stole. A dorośli wciąż powtarzają – uspokój się, albo słuchaj starszych, zachowuj się porządnie. Łatwo powiedzieć …”

Takimi słowami doskonale ilustrującymi zagadnienie dzieci wykazujących trudne zachowania wyrecytowanymi przez 6 letniego Bartosza Króla z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Dębicy (opiekun Ewa Bieszczad) rozpoczęła się II Konferencja Szkoleniowo-Naukowa „Zrozumieć dziecko – trudne zachowania – pozytywne podejście” której celem jak podkreślili organizatorzy jest nabycie przez jej uczestników umiejętności rozpoznawania pierwszych sygnałów i przyczyn trudnych zachowań, udzielanie wsparcia dzieciom oraz dostosowanie działań profilaktycznych eliminujących zachowania problematyczne.

Podczas trwającej blisko 4 godziny konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać 6 wykładów dotyczących m.in. tego jak radzić sobie z zachowaniami trudnymi u dzieci, jak reagować w określonych sytuacjach czy jak radzić sobie z trudnościami adaptacyjnymi dzieci wykazujących zaburzenia zachowania. Sporo miejsca podczas wykładów poświęconych zostało także zagadnieniom autyzmu i afazji.

Ostatni z wykładów „Dlaczego dzieci ujawniają zachowania autodestrukcyjne ? Uwarunkowania autoagresji i sposoby oddziaływań terapeuty” okazał się wykładem którego tematyka czasowo zbiegła się z pojawieniem się w Polsce w ostatnich dniach w internecie niebezpiecznej, destrukcyjnej i prowadzącej do samobójstwa gry „Niebieski wieloryb”, która jest adresowana do nastolatków.

O problemach trudnych zachowań u dzieci i młodzieży przybliżając tematykę i sposoby radzenia sobie w określonych sytuacjach opowiedzieli podczas konferencji m.in. specjaliści z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Centrum Terapii i Rozwoju Małego Dziecka „Mozaika”, NZOZ Poradni Psychologiczno– Pedagogicznej „Idea” z Rzeszowa, Fundacji „Od Początku” z Krakowa oraz specjaliści z dębickich placówek oświatowo – wychowawczych.

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję do nabycia specjalistycznej literatury w specjalnie przygotowanej na tę konferencję księgarni zlokalizowanej w holu Szkoły Muzycznej i pomocy naukowych, które były do nabycia na drugim z przygotowanych stoisk.

Konferencja odbyła się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch, Burmistrza Miasta Dębicy Mariusza Szewczyka, Zastępcy Burmistrza Miasta Dębicy Wojciecha Iwasieczko, Radnego Sejmiku Wojewódzkiego  Stefana Bieszczada.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.