Wystawa o paniach nie tylko dla pań

pilzno3W siedzibie Muzeum Regionalnego w Pilźnie otwarto kolejną wystawę czasową, zatytułowaną „Akcesoria perfekcyjnej Pani Domu przełomu XIX/XX wieku”. Wystawę można zwiedzać do 30 kwietnia 2017 r., w godzinach pracy muzeum. Wszystkich chętnych, którzy nie są w stanie odwiedzić placówki w tygodniu, zapraszamy w najbliższą niedzielę 12 marca, w godzinach 10-14.

Ekspozycja obejmuje „najnowsze” zdobycze i osiągnięcia techniki przełomu dwóch minionych stuleci – sprzęty i akcesoria z rożnych dziedzin domowego życia, prania, sprzątania, prasowania, szycia, przyjmowania gości, prowadzenia życia towarzyskiego, przyrządy niezbędne w kuchni, ale i eksponaty związane z ówczesną modą i dbałością o wygląd, akcesoria niezastąpione w dbaniu o sylwetkę, strój i kobiecy „look”, zgodnie z wymogami ówczesnej mody.

Zgromadzone na wystawie eksponaty są świadectwem tego w jaki sposób – bardziej lub mniej nowoczesny – panie z przełomu stuleci radziły sobie z nawałem codziennych obowiązków, czego używały do podstawowych czynności domowych, by zadbać o dom i rodzinę, czy własny wygląd. Ekspozycja obejmuje ponad dziewięćdziesiąt obiektów z rożnych dziedzin życia. Co szczególnie ciekawe i warte podkreślenia, zaprezentowane zostały oryginalne akcesoria krawieckie i pasmanteria z pierwszych dwóch dziesięcioleci minionego wieku, pochodząca z dawnego sklepu PP. Wojnarskich w Pilźnie.

Dopełnieniem ekspozycji jest szata graficzna  – wielkoformatowe projekty przedstawiające sylwetki pilźnianek, utrwalonych na zgromadzonych w muzeum fotografiach archiwalnych, oraz tablice graficzne wykonane na podstawie oryginalnych ogłoszeń prasowych z czasopism i dzienników przełomu XIX i XX wieku.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych muzeum, zbiorów Muzeum Regionalnego w Dębicy oraz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, a także kilku kolekcji prywatnych mieszkańców Pilzna i okolic.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.