430 modeli redukcyjnych, 65 uczestników konkursu i kolejny rekord pobity

DSC04637

65 młodych modelarzy wzięło udział w XIII Konkursie Modeli Redukcyjnych ”OGNIWKO 2017” który odbył się w dniach 7-9 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy. Organizatorem konkursu było Koło Historyczno – Modelarskie „OGNIWKO”działające przy dębickim „Ekonomiku”. Na wystawie towarzyszącej konkursowi 170 replik kartonowych i plastikowych zaprezentowali także starsi modelarze.
W konkursie wzięło udział 65 modelarzy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi modelarze przyjechali na konkurs z Dębicy, Rzeszowa, Stasiówki, Jedlicza, Biecza, Przysietnicy, Manasterza, Blizny, Woli Ocieckiej, Ujścia Gorlickiego, Straszęcina, Kamionki, a nawet z Żelechowa i Sochaczewa z woj. mazowieckiego oraz Franciszkowa z woj. lubelskiego.
Wystawili oni aż 260 modeli plastikowych i kartonowych, o 100 więcej niż w zeszłym roku. Jury w składzie: Tomasz Januszewski z Rzeszowa, oraz Ireneusz Targoń, Jerzy Bielecki, Artur Getler, Wojciech Szerszeń i Janusz Chmiel z Dębicy oceniało prace w dwóch grupach wiekowych – osobno uczniowie szkół podstawowych, osobno uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
„Podział ten ma na celu zachęcenie i zdopingowanie młodszych konstruktorów do realizowania swojej pasji i danie im większych szans w rywalizacji o miejsca na podium. Modele sklasyfikowane były w kategoriach: plastikowe i kartonowe- pojazdy (bojowe i cywilne), samoloty, okręty, figurki, dioramy i budowle. W tym roku poziom konkursu był bardzo wysoki, a docenienie zaangażowania, pomysłowości, wysiłku i pracy wszystkich modelarzy było możliwe dzięki wsparciu sponsorów, którzy ufundowali nagrody dla uczestników konkursu ” – mówi Artur Getler, współorganizator konkursu i opiekun koła modelarskiego.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Równolegle z przeglądem modeli 8 kwietnia odbył się konkurs historyczny dotyczący broni i uzbrojenia z okresu I i II wojny światowej. W tym konkursie udział wzięło 2 uczniów: Patryk Rokosz i Przemysław Mazurkiewicz. Ich prace oceniali Joanna Mazurkiewicz i Wojciech Szerszeń.
Poza pracami konkursowymi do udziału w imprezie zaproszeni zostali starsi modelarze, którzy zaprezentowali ponad 170 replik kartonowych i plastikowych. Łączna liczba replik zaprezentowanych na konkursie to kolejny rekord, 430 modeli – to o 30 więcej niż w roku ubiegłym.
Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego konkursu była ekspozycja zorganizowana przez Park Historyczny w Bliźnie przedstawiająca elementy niemieckiej „cudownej broni” V2. W niedzielę 20 marca przed ogłoszeniem wyników konkursu chętni mogli zapoznać się z różnymi technikami modelarskimi w wykonaniu profesjonalnego modelarza – Ireneusza Targonia z Dębicy. Wyjątkową atrakcją była także prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rusal, specjalizującej się w odtwarzaniu umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy AK.
Wyniki XIII Konkursu Modeli Redukcyjnych „OGNIWKO 2017” :
Kategoria wiekowa młodzik (szkoła podstawowa)
Modele redukcyjne plastikowe:
Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)
1. Łukasz Rosenbaiger
2. Bartosz Getler
3. Jakub Łagowski
Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)
Maria Szela
2. Karol Błażowski
3. Michał Loda
Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 72 i mniejsze (PB72)
Igor Chudzikiewicz
2. Arkadiusz Sobczak
3. Ex equo :Gabriel Janas i Michał Baniak
Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 48 i większe (PB48)
Arkadiusz Sobczak
2. Mikołaj Pitera
3. Oliwia Partyka
Figurki (PF)
Maria Szela
2. Julia Szerszeń
3. Bartosz Kielar
Okręty i statki (PO)
Karol Błażowski
2. Michał Baniak
Dioramy lądowe (DL)
Bartosz Getler
2.Maria Szela
3. Bartosz Kielar
Dioramy lotnicze i morskie (DLM)
Julia Szerszeń
2. Bartosz Kielar
3. Bartosz Getler
Modele redukcyjne kartonowe
Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)
Michał Wójcikiewicz
2. Maciej Baniak
3. Bartosz Getler
Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f (KS)
Michał Baniak
2. Stanisław Nużka
3. Michał Wójcikiewicz
Budowle (KB)
Maciej Baniak
2. Stanisław Nużka
3. Ex Jolanta Delakta i Michał Wójcikiewicz
Inne (KI)
Natalia Kowalska
2. Nina Chudzikiewicz
3. Maciej Baniak
Kategoria wiekowa junior (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne)
Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)
Michał Fornak
2. Maksymilian Szpiech
3. Szymon Soszka
Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)
Maksymilian Szpiech
2. Szymon Szoszka
3. Karol Jeleń
Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 72 i mniejsze (PB72)
Bartosz Mentel
2. Es Bartosz Zięzio i Kuba Pawlak
3. Łukasz Trojan
Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 48 i większe (PB48)
Bartosz Mentel
2. Jakub Dralus
3. Łukasz Trojan
Figurki (PF)
Grzegorz Szerszeń
2. Bartosz Mentel
3. Ex Kinga Szela i Bartosz Zięzio
Dioramy lądowe (DL)
Ex Bartosz Mentel i Szymon Szoszka
2. Maksymilian Szpiech
3. Kuba Pawlak
Modele redukcyjne kartonowe
Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)
Maksymilian Spiech
2. Filip Chyła
3. Wojciech Delekta
Budowle (KB)
Elżbieta Bochniak
2. Marceli Geizler
3. Filip Chyła
Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, którzy ufundowali nagrody na konkurs: Zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko 5 PSK w AK w Dębicy, Senator RP Zdzisław Pupa, Poseł na Sejm RP Jan Warzecha, Powiat Dębicki na czele ze Starostą Andrzejem Regułą, Urząd Miasta na czele z burmistrzem Mariuszem Szewczykiem, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Nagrody ufundowali także Radni Miasta Dębica z Klubu Radnych PiS i WZD, Stowarzyszenie „Przyjaciół Ekonomika” na czele z prezes Grażyną Auguścik, Piotr Chęciek Prezes MKS Dębica, Łukasz Paluch prezes ADM Dębica, Stanisław Leski, prezes firmy Gas Trading Podkarpacie, Łukasz Rokosz dyrektor Ośrodka Szkolenia Zawodowego „Edukator”, Robert Pęczkowski z Wydawnictwa Stratus, Paweł Buchaniec ze sklepu www.mojehobby.pl, Piotr Andrzejewski z firmy IBG, Stanisław Śliwiński z firmy Wektora i współpracujący z Kołem Historycznym od lat Jerzy Bielecki.
Na podstawie informacji Koła Historyczno- Modelarskiego „OGNIWKO”

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.