Targi Pracy w Dębicy 2017 – więcej oferujących pracę niż chcących ją podjąć

DSC0370657 wystawców z kilkudziesięciu branż zaprezentowało swoją ofertę handlową podczas Targów Pracy Dębica 2017, które dzisiaj odbyły się w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy. Pracodawcy dla osób poszukujących pracy przygotowali ponad 250 ofert pracy w różnych przedsiębiorstwach. W powiecie dębickim jest aktualnie zarejestrowanych 5.5 tysiąca bezrobotnych.

Podczas trzech godzin trwania targów oficjalnie otwartych o godz. 10.00 wszyscy zainteresowani mogli uzyskać informacje dotyczące dostępnych programów stażowych, możliwości zatrudnienia, podniesienia lub zmiany posiadanych kwalifikacji zawodowych albo uruchomienia własnej działalności gospodarczej.

Wśród wystawców znalazły się m.in. takie firmy i instytucje jak F.F.iL. Śnieżka, Stek House, Gas Trading, Olimp Labs, Arkus&Romet, Mateo, Agencja Arena, Hutchinson, Wodociągi Dębickie, Dębicki Klub Biznesu, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Sokołów, Kronospan, Stek – Rol, Kamen, Strefa Job, Tabor, Torus, Work Serwice, Fundacja Multi Region, Omega Pilzno, Państwowa Inspekcja Pracy w Rzeszowie.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy którym zatrzymywało się wielu młodych ludzi pytając o ofertę i biorąc ulotki informacyjne. Swoje stoisko miał także Zakład Karny w Dębicy, który w ostatnich latach intensywnie angażuje i umożliwia osadzonym podejmowanie pracy. Osadzeni w Zakładzie Karnym w Dębicy pracują m.in. na rzecz placówek oświatowych działających na terenie Dębicy, osadzeni są także zatrudniani w różnych firmach na terenie Dębicy i powiatu dębickiego m.in. w firmie Tabor.

„W ostatnim okresie daje się zauważyć znaczącą zmianę na rynku pracy, który z rynku pracodawcy zmienił się na rynek pracownika. Ludzie startujący na rynku pracy mają dość wysokie oczekiwania odnośnie np. wysokości zarobków. Daje się także zauważyć wyraźny deficyt pracowników. Jest więcej ofert pracy niż osób chcących ją podjąć” – mówi Katarzyna Rostowska – Machnik, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Dębicy.

Uczniowie dębickich szkół ponadgimnazjalnych mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniu Wśród dyskusji toczonych podczas targów jak bumerang wracał temat nadmiernych obciążeń ze strony min. ZUS-u, Urzędu Skarbowego.

Większość wystawców pozytywnie oceniła organizację tegorocznych Targów Pracy, chociaż nie brakowało także głosów, że targi powinny trwać co najmniej o kilka godzin dłużej i że część z wystawców spodziewała się większej frekwencji ze strony zainteresowanych, osób poszukujących pracy.

„Całe przedsięwzięcie oceniamy bardzo pozytywnie. Nasza fundacja oferuje staże zawodowe finansowane z EFS, zależało nam więc na spotkaniu z osobami pozostającymi bez pracy, jak i pracodawcami, którzy są zainteresowani zorganizowaniem miejsc stażu dla uczestników naszych projektów. Udało nam się trafić do jednych i drugich. Można w przyszłości pomyśleć jedynie o tym, aby podobne spotkania odbywały się kilka godzin dłużej” – mówi Magdalena Komaruk z Fundacji MultiRegion.

„Byłem zaskoczony tym, że oferentów było więcej niż zainteresowanych. I chyba nie bo pora była trochę nie odpowiednią środek dnia w tygodniu. Ale i tak mile zaskoczenie gdyż byłem na takich targach w wrześniu w Rzeszowie i 90 procent ofert to praca za granicą w rzeźniach, na budowach bądź jako opiekunowie osób starszych” – mówi Grzegorz Kita z Gas Trading.

„Spodziewałem się większego zainteresowania ze strony osób poszukujących pracy, a okazało się, że takich jest niezbyt wielu. Wychodzi na to, że u nas nie ma bezrobocia i ludzie nie szukają pracy. Trafiły do mnie zaledwie 3 CV i na tym koniec” – komentuje Piotr Bassara z restauracji Steak House.

Tegoroczne Targi Pracy do których organizacji powrócono po kilkuletniej przerwie zorganizowali: Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy, Urząd Miejski w Dębicy, Urząd Gminy Dębica, Wojewódzki Urząd Pracy, Podkarpacka Wojewódzka Komenda OHP w Rzeszowie oraz Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy.


 
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.