Wnuczka księżnej Heleny Jabłonowskiej i byli więźniowie obozu pracy przymusowej w Pustkowie uczestniczyli w uroczystościach na Górze Śmierci

wiązankę niesie Bronisław Zdybel, po prawej Stanisław Ładziak26 kwietnia 2017 r. odbyły się coroczne Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci w Pustkowie. Oddanie hołdu i przywrócenie pamięci o tysiącach więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w obozach pracy przymusowej w Pustkowie stało się lokalną tradycją kultywowaną od wielu lat. Jest to także okazja do uczczenia pamięci wszystkich Rodaków, którzy z odwagą i poświęceniem walczyli o niepodległość Ojczyzny.

Na tegoroczne uroczystości przybył ze swoją synową Jolantą Szuro Pan Stanisław Szuro z Krakowa oraz Pan Stanisław Ładziak i Pan Bronisław Zdybel ze Zdziłowic, byli więźniowie Pustkowskiego Obozu Pracy. Ogromnie cenimy obecność świadków tamtych wydarzeń, gdyż z roku na rok jest ich wśród nas coraz mniej. Swoim przybyciem i słowem skierowanym do zebranych zaszczyciła nas także Pani Zofia Jabłonowska-Ratajska, wnuczka księżnej Heleny Jabłonowskiej, szczególnie zaangażowanej w pomoc represjonowanym w czasie okupacji, której imię nosi Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie-Osiedlu. Przy okazji jej przybycia Wójt Stanisław Rokosz zadeklarował, iż wystąpi o pośmiertne uhonorowanie Księżnej Jabłonowskiej statuetką „Zasłużony dla Gminy Dębica”. Na Górze Śmierci zgromadzili się również rodziny byłych więźniów, przedstawiciele kół wojewódzkich i terenowych Związków Kombatantów RP, przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki, reprezentujący władze zarówno na szczeblu państwowym, regionalnym i lokalnym. Jak co roku w wydarzeniu uczestniczyli harcerze, a także poczty sztandarowe szkół regionu dębickiego oraz ropczycko – sędziszowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego. Wszystkich przybyłych gości powitał Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz. Podkreślił sens i znaczenie corocznych spotkań na Górze Śmierci słowami: „Czyny z czasem ulegają zatarciu, ale pamięć jest wartością ponadczasową – nasza obecność wpisuje się w tą wartość.” Następnie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Ks. Józef Makowski – Rezydent Parafii pw. Najświętszej Marii Królowej Polski w Ostrowie. Po Mszy Świętej dzieci i młodzież z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie – Osiedlu zaprezentowały program artystyczny odnoszący się do tragicznej historii czasów okupacji. Następnie odbył się Apel Pamięci prowadzony przez kompanię honorową 16 Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska, na zakończenie którego oddano salwę honorową. Wszystkim przybyłym gościom za udział w uroczystościach podziękował wójt Gminy Dębica. Kilka słów o obozowej rzeczywistości skierował do uczestników uroczystości Pan Stanisław Szuro. Przekazał także na ręce Wójta Stanisława Rokosza korespondencję, grypsy i wiersze wysyłane z obozu w Pustkowie do rodziny. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem na Górze Śmierci oraz zwiedzenie Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przez przybyłych gości.

26 kwietnia 2017r. obchodziliśmy także 5 rocznicę otwarcia Ekspozycji Historyczno-dydaktycznej przy Górze Śmierci. Po zakończeniu uroczystości na Górze Śmierci, ich uczestnicy udali się na Ekspozycję gdzie otwarto czasową wystawę fotografii poświęconą działalności Ekspozycji Historyczno-dydaktycznej przy Górze Śmierci. Wystawa będzie czynna do 31 maja 2017r. w godzinach otwarcia Ekspozycji.

Oprawa muzyczna uroczystości została przygotowana przez Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Gmina-Dębica oraz Chór Parafialny z Pustkowa – Osiedla.

Organizatorami kwietniowych uroczystości patriotycznych byli Gmina Dębica oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica przy ścisłym współudziale Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego, Powiatu Dębickiego, Miasta Dębica, Miasta Ropczyce, Gminy Ostrów, Parafii pw. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu.

Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia:

– 16 Tczewskiemu Batalionowi Saperów z Niska

– Zespołowi Szkół Zawodowych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Pustkowie-Osiedlu

– Zespołowi Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu

– Komendzie Powiatowej Policji w Dębicy

– Posterunkowi Policji w Brzeźnicy

– Orkiestrze Dętej Gminy Dębica

– Chórowi Parafialnemu z Pustkowa-Osiedla

– Harcerzom

– Straży Gminnej

– Jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej

– Uczniowskiej Straży Góry Śmierci

źródło: Gmina Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.