Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Koncert chóru z Ludzy w najbliższą sobotę w kościele Św. Jadwigi

chórW najbliższą sobotę 29 kwietnia o godz. 19.00 w kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy odbędzie się koncert chóru ,,Austrumstiga” z łotewskiego miasta Ludza, które od 2014 roku współpracuje z Dębicą. Podczas koncertu będzie można usłyszeć łotewskie pieśni ludowe w nowoczesnej aranżacji, oryginalne kompozycje łotewskich kompozytorów oraz klasyczną muzykę współczesną XX i XXI wieku.

Tradycje łotewskiego śpiewu chóralnego sięgają czasów starożytnych. Łotysze nie bez powodu nazywani są śpiewającym narodem a jednym z cytatów charakteryzujących Łotwę jest: ,,Kraj, który śpiewa”. Prawie w każdym mieście Łotwy jest co najmniej jeden działający chór. Również i w Ludzy.

Chór mieszany „Austrumstīga” został założony w październiku 2004 r. jako amatorski chór Centrum Kultury Ludza.

Nazwa chóru „Austrumstīga” (tłumaczenie – Wschodnia Struna) łączy w sobie dwa słowa charakterystyczne dla chóru: ,,Wschód” – Ludza jest najdalszym wschodnim miastem Łotwy, a ,,struna” – słowo związane z muzyką, jak struna w skrzypcach czy innym instrumencie muzycznym. Od założenia chóru prowadzili go dwaj dyrygenci – Lolita Greitane i Evita Podoleca. Koncertmistrzem jest Inga Afanasjeva.

Śpiewacy ćwiczą w wolnym czasie. Próby odbywają się raz w tygodniu, ale przed znaczącymi koncertami – częściej.

Do chóru należą przedstawiciele różnych grup wiekowych i zawodów (w sumie jest 35 śpiewaków), których połączyła miłość do chóralnego śpiewu. Najmłodszy członek chóru ma 14 lat a najstarszy 70. Większość śpiewaków jest w wieku między 30 a 40 rokiem życia. Chórzyści reprezentują następujące zawody – nauczyciel, policjant, inżynier energii elektrycznej, inżynier telekomunikacji, specjalista od ubezpieczeń, nauczyciel muzyki, rolnik, kartograf, inżynier leśnictwa, mechanik, specjalista ds. finansów, artysta, filolog, geodeta a także osoby pracujące w dziedzinie medycyny i kultury.

Największym celem chóru jest uczestnictwo w Festiwalu Pieśni i Tańca na Łotwie w 2018 r. (100. rocznica Republiki Łotewskiej). Aby dostać się na Festiwal, chór musi poszerzyć swój repertuar i brać udział w corocznych występach chóralnych. ,,Austrumstīga” uczestniczy także w koncertach zorganizowanych w ramach festiwalu Ludzy, a także brała udział w koncertach w wielu miastach Łotwy i Niemiec.

Repertuar chóru obejmuje łotewskie pieśni ludowe w nowoczesnej aranżacji, oryginalne kompozycje łotewskich kompozytorów, pieśni duchowe, popularną oraz klasyczną muzykę współczesną XX i XXI wieku.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.