W bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół w Czarnej rozpoczął swą działalność Klub Miłośników Zwierząt. Członkami zostali uczniowie kl. 1a gimnazjum, a opiekunkami nauczycielki: Magdalena Łączak oraz Grażyna Majka – Rogowska. Wspólnie został opracowany program zatytułowany: „Nie krzywdź! Podaj Łapę”.
Jak twierdzą sami uczniowie, złe traktowanie zwierząt jest nagminne i stało się problemem społecznym. Podejmowane działania wypływają z chęci niesienia pomocy . Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, art.1 mówi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” Właśnie dlatego członkowie Szkolnego Klubu Miłośników Zwierząt – mówią NIE! NIE – dla przemocy wobec zwierząt!
Klubowicze działają charytatywnie. „Paka dla zwierzaka” – zbiórka karmy, koców, poduch… dla bezdomnych zwierząt z Brzozowego Rancza w Dębicy (l. Wielopolska 207), to przykład jednej z form prowadzonej działalności.
9 maja 2017r. w ramach trwającej od 3 lat współpracy, przekazano pracownikom azylu zebrane dary. p. Dominika Rostowska – pracownik Zakładu Usług Miejskich i opiekun zwierząt na Brzozowym Ranczu, wręczyła pamiątkowy dyplom. W tym miejscu należy podziękować rodzicom i uczniom Zespołu Szkół w Czarnej za duży wkład i zaangażowanie w zbiórkę.
W ramach działalności Koła prowadzono akcję uświadamiającą mieszkańców jak należy traktować zwierzęta. Rozpowszechniono ulotki informacyjne dotyczące nowelizacji Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Wiele emocji wśród uczniów wzbudził Art. 9.1, ust. 2, w którym mowa: Zabrania sie trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.” Okazuje się, że wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że trzymanie zwierząt na uwięzi jest niehumanitarne i podlega karze.
Zorganizowano konkurs fotograficzny „Dokarmiamy ptaki i zwierzynę leśną”. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki i zwierzęta miałyby nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Podjęta inicjatywa umożliwiła przetrwać zwierzynie okres zimowy, a działania te zostały uwiecznione na fotografiach.
Z okazji Światowego Dnia Kota (17 lutego) miał miejsce konkurs plastyczny „Z kotem w roli głównej” w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Dla pozostałych przewidziano pamiątkowe odznaki, medale.
Działalność Szkolnego Klubu Miłośników Zwierząt okazała się sukcesem, w następnych latach będzie kontynuowana.
Magdalena Łączak