„Mały świat dużego pieniądza” – pierwsza edycja podsumowana

snPierwsza odsłona projektu „Mały świat dużego pieniądza” za nami. Prawie setka dzieci z czterech poddębickich szkół uczestniczyła w marcu w wycieczkach do Warszawy, które były nagrodą za aktywny udział w zajęciach i jeszcze jedną okazją do zgłębiania wiedzy – tym razem nie tylko ekonomicznej.

O tym, że przekazywana w szkole wiedza powinna mieć zastosowanie w praktyce, poszerzać dziecięce horyzonty i przygotowywać uczniów do wchodzenia pewnym krokiem w dorosłość przekonany jest zapewne każdy z nas. Dokładnie takie założenie przyświecało zespołowi Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”, pomysłodawcom programu „Mały świat dużego pieniądza”, którego pierwsza edycja, realizowana w roku szkolnym 2016/2017 dobiegła właśnie końca. W kreatywnych zajęciach, które w formie zabaw, gier i symulacji w przyjazny sposób przybliżały najmłodszym niuanse świata ekonomii, wzięło udział 98 uczniów z czterech poddębickich szkół: Brzeźnicy, Paszczyny, Pustyni oraz Lubziny.

Głównym celem programu jest wprowadzanie dzieci w często zawiły dla nich świat ekonomii i uświadamianie ważnych zjawisk i procesów, których częścią jest każdy z nas. Jesteśmy przekonani, że budowanie takiej świadomości, poparte ćwiczeniami i wspólną zabawą pomoże maluchom świadomie podejmować decyzje dotyczące między innymi zarządzania swoim budżetem. Wierzymy, że taka wiedza zdobyta już na poziomie „świnki skarbonki” zaowocuje w dorosłości – tłumaczy Anna Mikrut, Prezes Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”.


 

Nie bez powodu zatem wśród wielu otrzymanych przez dzieci upominków znalazła się między innymi „świnka skarbonka” – symbol dziecięcego oszczędzania. Zajęcia we wszystkich szkołach były prowadzone w oparciu o autorskie scenariusze przygotowane przez: mgr Grażynę Robaszyńską Janiec – doświadczonego pedagoga oraz doktora Roberta Bąka – na co dzień pracującego w Śnieżce, który posiada również bogate doświadczenie i wiedzę pedagogiczną. Merytoryczną bazą i zarazem inspiracją do stworzenia programu była nowatorska książka „Świat pieniądza”, której egzemplarze trafiły do najmłodszych oraz do szkolnych bibliotek.

logo Sniezka OK copySpotkania cieszyły się wśród uczniów ogromną popularnością, a dodatkową motywacją do aktywnego uczestnictwa była dla nich nagroda w postaci wspólnej wycieczki do Warszawy.

Warszawska wyprawa dla każdej z czterech grup rozpoczynała się tuż po 6.00 rano na dębickim dworcu kolejowym. Już sama podróż pociągiem Pendolino dla wielu uczestników była ciekawą przygodą. W stolicy dzieci miały okazję odwiedzić dwa centra naukowe, w których wiedza przekazywana jest w nowoczesnej, multimedialnej formie. W Centrum Nauki Kopernik najmłodsi mogli zaprzyjaźnić się z naukami ścisłymi. Wiele niespodzianek czekało na nich także w Centrum Pieniądza, gdzie mieli okazję między innymi dotknąć prawdziwą 12-kilogramową sztabkę złota, na interaktywnych planszach zapoznać się z historią pieniądza, banków, funkcjonowaniem Giełdy Papierów Wartościowych czy samodzielnie obsłużyć bankomat.

Cieszymy się, że zarówno same zajęcia, jak i finałowa wycieczka spotkały się z tak dużym entuzjazmem uczniów. Dzieci chętnie dzieliły się z nami swoimi wrażeniami, a ich pozytywne opinie to bez wątpienia motywacja nie tylko do kontynuacji programu, lecz także do zwiększania jego zasięgu. Mamy nadzieję, że już niebawem w kolejnych szkołach będziemy mogli kreatywnie i konstruktywnie porozmawiać z najmłodszymi o ekonomii – podsumowuje Ryszard Stachnik, Wiceprezes Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”.

Projekt Mały świat dużego pieniądza realizowany przez Fundację Śnieżki „Twoja Szansa” w partnerstwie z Fabryką Farb i Lakierów Śnieżka SA to autorska inicjatywa społeczna o charakterze naukowym. Pierwsza edycja programu, którego adresatami byli uczniowie klas czwartych poddębickich szkół, była realizowana od października 2016 do kwietnia 2017 roku.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.