Klub Miłośników Zwierząt w Zespole Szkół w Czarnej

A ZDJĘCIE GŁÓWNE NR 1!!!

W bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół w Czarnej rozpoczął swą działalność Klub Miłośników Zwierząt. Członkami zostali uczniowie kl. 1a gimnazjum, a opiekunkami nauczycielki: Magdalena Łączak oraz Grażyna Majka – Rogowska. Wspólnie został opracowany program zatytułowany: „Nie krzywdź! Podaj Łapę”.

Jak twierdzą sami uczniowie, złe traktowanie zwierząt jest nagminne i stało się problemem społecznym. Podejmowane działania wypływają z chęci niesienia pomocy . Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, art.1 mówi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.Właśnie dlatego członkowie Szkolnego Klubu Miłośników Zwierząt – mówią NIE! NIE – dla przemocy wobec zwierząt!

Klubowicze działają charytatywnie. „Paka dla zwierzaka” – zbiórka karmy, koców, poduch… dla bezdomnych zwierząt z Brzozowego Rancza w Dębicy (l. Wielopolska 207), to przykład jednej z form prowadzonej działalności.

9 maja 2017r. w ramach trwającej od 3 lat współpracy, przekazano pracownikom azylu zebrane dary. p. Dominika Rostowska – pracownik Zakładu Usług Miejskich i opiekun zwierząt na Brzozowym Ranczu, wręczyła pamiątkowy dyplom. W tym miejscu należy podziękować rodzicom i uczniom Zespołu Szkół w Czarnej za duży wkład i zaangażowanie w zbiórkę.

W ramach działalności Koła prowadzono akcję uświadamiającą mieszkańców jak należy traktować zwierzęta. Rozpowszechniono ulotki informacyjne dotyczące nowelizacji Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Wiele emocji wśród uczniów wzbudził Art. 9.1, ust. 2, w którym mowa: Zabrania sie trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.” Okazuje się, że wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że trzymanie zwierząt na uwięzi jest niehumanitarne i podlega karze.

Zorganizowano konkurs fotograficzny „Dokarmiamy ptaki i zwierzynę leśną”. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki i zwierzęta miałyby nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Podjęta inicjatywa umożliwiła przetrwać zwierzynie okres zimowy, a działania te zostały uwiecznione na fotografiach.

Z okazji Światowego Dnia Kota (17 lutego) miał miejsce konkurs plastyczny „Z kotem w roli głównej” w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Dla pozostałych przewidziano pamiątkowe odznaki, medale.

Działalność Szkolnego Klubu Miłośników Zwierząt okazała się sukcesem, w następnych latach będzie kontynuowana.

Magdalena Łączak

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.