WĘDRÓWKA DO KORZENI SŁOWIAŃSKICH

konkurs słowiański  (16)Zapraszamy wszystkie dzieci ze szkół podstawowych do wzięcia udziału w III Podkarpackim Konkursie Plastycznym O Tematyce Słowiańskiej. Po raz kolejny przyświeca nam hasło: „WĘDROWKA DO KORZENI SŁOWIAŃSKICH czyli jak to 1000 lat temu było”. Pragniemy pobudzić wśród najmłodszych zainteresowanie historią, a w szczególności historią wczesnego średniowiecza, która omawiana jest w szkołach w bardzo wąskim zakresie.

Prace małych artystów mogą dotyczyć kultury, zwyczajów, historii Słowian i okresu w którym żyli. Inspiracje można czerpać z książek dla małych i dużych, opowiadających o naszych Przodkach, Internetu, czy nawet historii i opowieści lokalnych. Mamy wiele miejsc w Dolinie Wisłoki, które są związane z historią Słowian, to np.: Przecław, Żyraków, Stasiówka, Głodomank w Braciejowej, Przeczyca, Liwocz, Golecz czy Trzcinica. Weźmy na przykład Palana Gerę, czyli „spaloną górę”, gdzie według legend znajdował się dębowy gaj, w którym oddawano cześć bóstwu gromowładnemu-Perunowi. Pewnego dnia mieszkańcy grodu, zostali zmuszeni do zmiany wyznania i zapomnieli o starym bogu. Ten zdenerwowany zachowaniem ludzi, doprowadził do tego, że góra stanęła w płomieniach. Podobna sytuacja miała miejsce wiele lat później w 1939 roku, kiedy to górę ponownie spowiły płomienie. Dotarcie do takich legend nie jest trudne, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać, a w tym najmłodszych mogą wspomóc rodzice i nauczyciele. Jeżeli to okaże się zbyt małym motorem napędowym, to zachęcamy do wizyty w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy, gdzie będzie można zobaczyć, dotknąć i przeżyć historię razem z garncarzem Świętosławem, kowalem Blizborem, tkaczką Jaruhną oraz innymi mieszkańcami Grodu. Mamy nadzieję, że uczestnicy po zdobyciu inspiracji i przy wykorzystaniu swoich zdolności plastycznych, stworzą piękne prace, które będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.
Zgłoszenia można nadsyłać do 15 maja b.r. na adres Galerii MOK w Dębicy, która współorganizuje konkurs wraz ze Stowarzyszeniem Słowian Doliny Wisłoki-Palana Gera. Regulamin i karty zgłoszeniowe można znaleźć na stronie: http://www.palanagera.pl/
Wydarzenie zostało objęte patronatem Gminy Dębica, Starostwa Powiatowego w Dębicy oraz Posła na sejm RP Kazimierza Moskala. Patronat medialny objął portal ziemiadebicka.pl
Konkurs wspiera także  AD Polska oddział Dębica.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.