Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

70 lat szpitala w Dębicy

szpital w XXI wiekuPierwszym miejscem dębickiego szpitala był zaadoptowany budynek przy obecnej ul. Bojanowskiego, następnym w zarekwirowanym siostrom zakonnym budynku  przy ul. Krakowskiej 15. Obecnie szpital  znajduje  w  wybudowanym na ten cel kompleksie przy ul. Krakowskiej 91.

Przyjmowanie  pacjentów w pierwszej siedzibie rozpoczęto 4 sierpnia 1947 roku i trwało do 31 lipca 1954 roku. W budynku poklasztornym szpital rozpoczął swoją działalność 11 października 1954 roku. Otwarcie szpitala w obecnym miejscu nastąpiło 1 października 1975 roku, mimo że nie wszystkie oddziały zostały przemieszczone do nowej placówki.
W październiku 1972 roku, na bazie szpitala powiatowego sformowano Zespół Opieki Zdrowotnej.
Dotychczas funkcję dyrektora pełniło dziesięć  osób,  zastępców  było czternastu. Pierwszym dyrektorem był Julian Maj. Następni to: Stanisław Łabno, Stanisław Podoba, Zdzisław Czarnobilski, Stanisław Siwiec, Maria Bayer-Czerwińska, Zofia Pochwat-Cyroń, Stanisław Śliwa, Waldemar Waloszek, Artur Puszko.
Od 2004 roku  szpitalem zarządza Przemysław Wojtys, który ma dwóch zastępców: Mariana Adamczyka i Wojciecha Barańskiego.
W pierwszych dniach  działalności w sierpniu 1947 roku personel placówki szpitalnej stanowił 16 osób. Obecnie w  Zespole Opieki Zdrowotnej liczba pracowników zatrudnionych  wynosi  914 osób.
Do chwili sformowania ZOZ szpital posiadał patrona Sebastiana Petrycego. Obecnie  posługuje się jedynie  znakiem „Szpital z uśmiechem”.

Informacja została zaczerpnięta z przygotowywanej monografii „Szpital Powiatowy w Dębicy < 70 lat historii > 1947-2017”.
Autor : Zbigniew Szurek

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.