Prace rewitalizacyjne na cmentarzu wojennym

prace-rewitalizacyjne-na-cmentarzu-wojennym(2)W tym roku zaplanowano kontynuację prac renowacyjnych i rekonstrukcyjno-odtworzeniowych na cmentarzu wojennym nr 236 w Pilźnie. Samorząd pozyskał na ten cel dotację w wysokości 30 tys. zł z budżetu Województwa Podkarpackiego. Zaplanowano odtworzenie części mogił zbiorczych wraz z renowacją krzyży oraz rekonstrukcją brakujących tablic nagrobnych.

– Prace rewitalizacyjne będą zmierzać do przywrócenia stanu z około 1918 roku i wykonywane będą w oparciu o dokumentację historyczno-odtworzeniową, której autorami są pani dr Izabela Chlost oraz pan Jerzy J.P. Drogomir – informuje Lucyna Longosz z Urzędu Miejskiego w Pilźnie.

Autorem projektu cmentarza jest generalny projektant cmentarzy wojennych w V Okręgu Pilzno, wybitny architekt, porucznik wojsk austro-węgierskich – Gustav Rossman. Na cmentarzu w 120 grobach indywidualnych i 1 masowym pochowano 150 żołnierzy trzech walczących armii: 2 z armii niemieckiej, 65 z austro-węgierskiej i 83 z armii rosyjskiej.

Znane pochówki pochodzą z lat 1914-1915. Cmentarz wojenny nr 236 jest obiektem zabytkowym, podlegającym szczególnej ochronie, wynikającej z obowiązujących przepisów prawa. Jest zarazem częścią wielkiego zespołu zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych, w którego skład wchodzi ponad 400 obiektów. Pretendują one do wpisania jako zespół na listę obiektów dziedzictwa kulturowego, gdyż stanowią trwałą pamiątkę ważnych w skali światowej, europejskiej i polskiej wydarzeń oraz materialne dowody pietyzmu dla wartości humanitarnych.

źródło: Urząd Miejski w Pilźnie

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.