Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dni Polonijne w Dębicy

folklor_2017_plBurmistrz miasta Mariusz Szewczyk i Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na wakacyjne spotkanie z folklorem. W sobotę – 22 lipca, o godz.17.00, na dębickim Rynku wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” z Chicago. Gościom ze Stanów Zjednoczonych towarzyszyć będą nasze zespoły reprezentacyjne: „Igloopolanie” i „Mali Igloopolanie”.

Okazją do zobaczenia ZPiT „Lajkonik”, który gościł w Dębicy trzy lata temu, jest XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2017, i odbywające się w ramach festiwalu Dni Polonijne w województwie podkarpackim.

Zespół „Lajkonik” powstał jesienią 1991 roku przy Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy w Chicago, w celu krzewienia polskiej kultury i tradycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Zespół jest członkiem Związku Narodowego Polskiego grupy 3241 oraz Polish Folk Dance Association of America. Założycielami oraz pierwszymi choreografami zespołu, którzy po raz pierwszy przywieźli młodzież na festiwal do Rzeszowa w 1996 roku, byli Ewa i Marek Kuś. Aktualnie w zespole tańczy ponad stu dwudziestu tancerzy, a zajęcia prowadzone są w pięciu grupach wiekowych. Dyrektorem „Lajkonika” jest ks. Andrzej Totzke, kierownikiem artystycznym, choreografem i instruktorem Halina Misterka.

„Lajkonik” jest efektem wieloletnich dążeń i ciągłego zatroskania wielu oddanych osób, aby na emigracji wychować dzieci i młodzież w wierze i tradycji, z doświadczeniem piękna kultury polskiej, która odchodzi w zapomnienie. Kierownictwo zespołu dba o pogłębianie wiedzy i umiejętności tancerzy, organizując dla nich warsztaty taneczne prowadzone przez choreografów z Polski oraz zajęcia śpiewu.

źródło: MOK Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.