Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Podziękowania za 30 lat pracy dla dyrektora Stanisława Świerka

świerkW auli Państwowej Szkoły Muzycznej I St. im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy pod koniec czerwca odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego połączone z uroczystością pożegnania przechodzącego w tym roku na emeryturę dyrektora tej placówki Stanisława Świerka.
Świerk 18 Świerk 6 Świerk 12 Świerk 17 Świerk 5Świerk 11 świerk 1 Świerk 4 Świerk 10 Świerk 16Świerk 3 Świerk 21 Świerk 9 Świerk 15 swierk 2Świerk 20 Świerk 8 Świerk 14 Świerk 19 Świerk 7

Stanisław Świerk jest absolwentem Akademii  Muzycznej w Krakowie, wieloletnim dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I St. im. K. Pendereckiego i Szkoły Muzycznej II St. w Dębicy, zastępcą przewodniczącego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału w Rzeszowie, zastępcą prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Młodych Talentów, dyrygentem Big Bandu oraz Orkiestry Symfonicznej Średniej Szkoły Muzycznej w Dębicy.

Z  dębicką szkołą muzyczną związany jest od początku jej istnienia –  od 1974 r. natomiast od 1989 r. pełni funkcję jej dyrektora. Z jego inicjatywy  szkole nadano imię kompozytora, dębiczanina – Krzysztofa Pendereckiego, a także założono Niepubliczną Szkołę Muzyczną II Stopnia, która w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Dzięki staraniom Pana Świerka placówka przeżywa ciągły rozwój, między innymi została kompleksowo przebudowana sala koncertowa, szkoła znalazła się w programie termomodernizacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a już wkrótce w naszym mieście powstanie Państwowa Szkoła Muzyczna II Stopnia i rozpocznie swoją działalność Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy, o co przez szereg ostatnich lat zabiegał dyrektor Świerk. Od 1970 roku jest dyrygentem Miejskiej Orkiestry Dętej, która swoimi występami uświetnia większość uroczystości patriotyczno-religijnych i kulturalnych w Dębicy. Jak podkreślają jego współpracownicy to dzięki niezwykłej osobowości Stanisława Świerka  i jego pasji  Miejska Orkiestra Dęta w Dębicy przetrwała mimo różnych trudności, zmian systemowych, kryzysów politycznych i gospodarczych.

Podziękowania i gratulacje za wieloletnią pracę na rzecz Dębicy dyrektorowi złożył burmistrz Mariusz Szewczyk: „Bardzo doceniam Pana ogromny wkład w rozwijanie zdolności muzycznych wielu pokoleń uczniów. Otworzył Pan przed młodymi ludźmi drzwi do świata kultury i sztuki, zaszczepił Pan w nich miłość do muzyki, za co należą się wielkie wyrazy uznania. Dzięki Panu uczniowie nie tylko poznali trudną sztukę gry na instrumencie, ale i nauczyli się dużej wrażliwości i otwartości na świat. Pełna oddania praca, ogromna pasja oraz wspaniały talent, którym dzielił się Pan z innymi przez tyle lat, mogą stanowić dla wszystkich znakomity przykład oraz ogromną inspirację.  Nie bez znaczenia jest też Pana aktywna działalność społeczna, propagującą kulturę muzyczną w naszym mieście. Dzięki Pana zaangażowaniu, wszystkie ważne uroczystości zawsze mają piękną i niezwykłą oprawę muzyczną, co bardzo podnosi ich rangę. Każdy koncert przygotowany jest na wysokim artystycznym poziomie i zawsze budzi zachwyt wśród słuchaczy”.

Podczas uroczystego pożegnania Stanisława Świerka oprócz miejskich i powiatowych władz nie zabrakło licznie zebranych uczniów i pedagogów, a także regionalnego wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej Krzysztofa Szczepaniaka, który wyraził wiele ciepłych słów na temat osoby dyrektora  i jego zasług. Wizytator nadmienił ponadto, że wystąpił do Piotra Glińskiego o przyznanie Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą dyrektor odbierze w październiku w Warszawie.

Uroczystość w szkole muzycznej była także okazją do wyróżnienia i nagrodzenia najzdolniejszych uczniów tej placówki. Dyrektor podkreślił, że: „Miniony rok obfitował w liczne udziały naszych uczniów w konkursach regionalnych, makroregionalnych, ogólnopolskich organizowanych między innymi przez CEA i Ministerstwo Kultury. Wysokie wyniki, które osiągnęliście podczas tych przesłuchań organizowanych przez CEA stawiają nasza szkołę w czołówce szkół muzycznych w regionie. Jest to efekt bardzo ciężkiej pracy Was uczniowie i naszych nauczycieli przy wsparciu rodziców”. I tak w roku szkolnym 2016/2017 priorytetem pracy były Przesłuchania Regionalne i Makroregionalne organizowane przez Centrum Edukacji Artystycznej, na których wysokie noty od Jurorów otrzymali: uczniowie klarnetu mgr Mariusza Stępnia – Aleksandra Kołodziej, Aleksandra Misiora, Kacper Kocaba, Karolina Pociask; uczniowie skrzypiec mgr Ludwika Saramy – Weronika Chmura, Ewa Lula, Joanna Świerk oraz   Karol Cieśla -uczeń mgr Urszuli Bizoń – Biduś; uczennice fletu przygotowane przez mgr Grażynę Ciesielską i mgr Dianę Kozłowską – Natalia Klimek, Martyna Bachara, Kinga Wójcik; uczennica wiolonczeli – Melania Ciołkosz – przygotowana przez mgr Renatę Kawałek; Julia Chmura z klasy akordeonu mgr Ewy Markiewicz; Weronika Kurek – z klasy gitary mgr Eweliny Stępień; Marcel Pietraszewski z klasy kontrabasu pana Roberta Piękosia. Wyróżnienie od Jurorów za przygotowanie uczniów do przesłuchań otrzymali nauczyciele: Mariusz Stępień i Ludwik Sarama.  Za wyróżniający się akompaniament dyplomy otrzymały również mgr Klaudyna Hyjek i Alicja Stasiowska – Piwowar. Uczniowie dębickiej szkoły muzycznej brali udział również w innych konkursach i otrzymali następujące nagrody: Weronika Kurek – nagrodę II stopnia podczas I Wiosennych Spotkań Młodych Gitarzystów w Pruchniku; Kwartet „I w dur i w moll” – Złoty Ensamble podczas X Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Rzeszowie oraz  wyróżnienie II stopnia podczas XIII Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku; Gabriela Kucharska – wyróżnienie II stopnia podczas Festiwalu Młodych  Gitarzystów w Kolbuszowej; Julia Bukowska,  Aleksandra Czuchra, Olga Grabowska – Srebrnego wirtuoza na VIII Międzynarodowym Konkursie „Bieszczady bez granic” ; Olga Grabowska – wyróżnienie podczas VIII Wiosennych Spotkań Pianistycznych „Od siedmiolatka do nastolatka” w Dębicy, jak również w VIII Konkursie Muzyczno – Plastycznym „Dźwiękiem malowane” w Stalowej Woli; podczas VIII Wiosennych Spotkań Pianistycznych „Od siedmiolatka do nastolatka” w Dębicy Hanna Biela zdobyła wyróżnienie, Zofia Rak – II miejsce, Ewa Wiercioch – wyróżnienie I stopnia,  Maja Baran i Weronika Wysowska – wyróżnienie II stopnia.

Szereg sukcesów odnotowała także sekcja teorii. Na XXI Regionalnym Konkursie Wiedzy Teoretycznej uczennica Maria Źrebiec zajęła III miejsce, a Aleksandra Krystek zdobyła wyróżnienie. Sekcja teorii zorganizowała IX Makroregionalny Konkurs Wiedzy o Kompozytorach; „Życie i twórczość Andrzeja Panufnika”. Wzięło w nim udział ponad 60-ciu uczniów z województwa: małopolskiego, śląskiego, lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Uczniowie  reprezentujący dębicką szkołę spisali się znakomicie. Natalia Oskarbska zdobyła I miejsce i najwyższą punktację, Karolina Ozga – II miejsce, a Weronika Składanowska – III miejsce. Konkurs został oceniony bardzo wysoko i  od przyszłego roku będzie miał zasięg ogólnopolski.

Stanisław Świerk nie krył zadowolenia, że aż 20 z 49 tegorocznych absolwentów zdało pomyślnie egzaminy do średniej szkoły muzycznej.  Gratulował zarówno uczniom, jak i nauczycielom uzyskanych wyników w całorocznej pracy. Wyraził wdzięczność Radzie Pedagogicznej, pracownikom administracji  i obsługi oraz Radzie Rodziców i wszystkim rodzicom za zaangażowanie, niezawodność i stałą troskę o dobro szkoły i jej uczniów. U progu wakacji życzył, aby były one pod każdym względem udane, słoneczne, zdrowe i bezpieczne.

źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.