Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

3 miliony dotacji na remont Domu Kultury „Śnieżka”

DSC04346Dębica otrzyma 3 miliony złotych  dotacji na renowację zabytkowej części Domu Kultury „Śnieżka”. Decyzję w tej sprawie w ostatnich dniach podjął Zarząd Województwa Podkarpackiego wysoko oceniając złożony projekt i wpisując tą inwestycję na listę zadań do realizacji. Całkowity koszt renowacji wyniesie ponad 4,3 miliona złotych z czego 1.3 miliona zł. pochodziło będzie z budżetu miasta Dębicy na co w listopadzie ubiegłego roku wyrazili zgodę miejscy radni.

Budynek w którym obecnie działa Dom Kultury “Śnieżka” ma 104 lata, został oddany do użytku w 1912 roku.   Powstał on na parceli ofiarowanej w 1909 roku przez hrabiego Andrzeja Raczyńskiego dębickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , które w Dębicy działało w latach 1894 – 1948. Towarzystwo wybudowało na tej parceli w latach 1909- 1911 obiekt mieszczący salę gimnastyczną i bufet. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w całym okresie międzywojennym w “Sokole” odbywały się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe  akademie. Na obchody 17.rocznicy odzyskania niepodległości i uroczystą akademię w budynku “Sokoła” podczas której dębiczanie mieli okazję wysłuchać “produkcji” orkiestry symfonicznej pod batutą Stanisława Darłaka w 1935 roku zapraszał mieszkańców Dębicy ówczesny burmistrz prof. Michał Staroń. Podczas okupacji w budynku mieściło się niemieckie kasyno wojskowe. Po zakończeniu wojny i likwidacji Towarzystwa Gimnastycznego  „Sokół” budynek po niewielkim remoncie został przeznaczony na siedzibę „Domu Ludowego”. W 1949 r.  Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadaje placówce status Powiatowego Domu Kultury. W 1952 użytkownikiem placówki zostają Zakłady Mięsne i nazwa placówki zostaje zmieniona na Zakładowy Dom Kultury. W 1955 budynek przechodzi w zarząd WSK – WUCH. Generalny remont obiektu udaje się przeprowadzić w latach 1970 – 1973 (obiekt ma wówczas ponad 60 lat). W 1985 placówka uzyskuje miano Domu Kultury „Śnieżka”, a w zarząd Urzędu Miejskiego w Dębicy przechodzi w 1995.

Budynek dawnego „Sokoła” a obecnie  DK “Śnieżka” nie był  remontowany gruntownie od ponad 40 lat. Dzięki dotacji z województwa jest szansa, że prace renowacyjne ruszą jeszcze w tym roku.
W ramach zaplanowanych prac mają zostać wykonane m.in.
– prace konserwatorskie i restauratorskie w celu zachowania dziedzictwa kulturowego części zabytkowej budynku ‘Śnieżki”, prace zabezpieczające budynek (osuszanie fundamentów, wykonanie izolacji poziomych i pionowych piwnic, drenaż opaskowy wokół budynku)
– ocieplenie budynku
– przebudowa pomieszczeń między innymi sali kinowo-widowiskowej i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych
– budowa nowej klatki schodowej
-dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych
– wymiana instalacji wewnętrzynych, budowa nowej instalacji wentylacji mechanicznej
– przebudowa infrastruktury technicznej
– zagospodarowanie terenu niezabudowanego obok budynku

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.