Światowy Dzień Sybiraka. 17 września pamiętajmy o losach Polaków na „nieludzkiej ziemi”

DSC03195Światowy Dzień Sybiraka przypada w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę która miała miejsce 17 września 1939 r. Tego dnia w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.
W kościele pw. Świętej Jadwigi w Dębicy 17 września br. odprawiona została uroczysta Eucharystia z okazji Dnia Sybiraka. Po mszy św. członkowie Związku Sybiraków – Koła Sybiraków w Dębicy, władze powiatu dębickiego, miasta Dębicy i gminy Dębica, żołnierze 33 Batalionu Lekkiej Piechoty 3PBOT, harcerze, sympatycy Koła i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta przeszli na Cmentarz Wojskowy.
Pani Maria Aktyl – Prezes Koła Sybiraków przywitała wszystkich zgromadzonych na cmentarzu.
Grupa Artystyczna „SAFO” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przygotowała dla Dębickich Sybiraków program artystyczny oraz wykonała „Hymn Sybiraków”.
Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów przez Panią Marię Aktyl – Prezesa Związku Sybiraków – Koła Sybiraków w Dębicy, burmistrza miasta Dębicy Mariusza Szewczyka, Andrzeja Regułę – starostę Powiatu Dębickiego, władze Gminy Dębica, żołnierzy 33 Batalionu Lekkiej Piechoty 3PBOT, harcerzy i uczestników na Symbolicznym Grobie Sybiraka na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.
Po części oficjalnej na okolicznościowym spotkaniu z burmistrzem miasta Dębicy Mariuszem Szewczykiem spotkali się członkowie Koła Sybiraków w Dębicy. Pani Maria Aktyl – Prezes Koła wspominała przeżycia swojej rodziny związane z wywozem na Syberię oraz życiem na Syberii. W wielu z nas ten syberyjski okres wywarł piętno, które miało wpływ na dalsze życie.
Sybiracy opowiadali o żywych lekcjach historii z młodzieżą. Mamy bardzo dobry kontakt z młodzieżą szkolną, oraz z harcerzami. Poczet sztandarowy składający się z harcerzy często występuje w imieniu Sybiraków z naszym sztandarem w różnych uroczystościach sybirackich, państwowych. Uczestniczą w naszych spotkaniach opłatkowych recytując wiersze i śpiewając pieśni nawiązujące do losów Sybiraków na Syberii – wspominała Barbara Nożyńska.
Sybiracy, przybywając na to spotkanie przywieźli ze sobą bagaż wspomnień, których stajemy się dziedzicami. Słuchajmy uważnie ich wspomnień póki są między nami. Tak żywą historię nie sposób przecenić. Musimy dołożyć starań, aby dramatyczne wydarzenia z tego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń. – mówił podczas spotkania Mariusz Szewczyk burmistrz miasta.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.