Previous
Next
Previous
Next

„A ja o Polsce marzę…”

8009459428 września 2017 roku w domu kultury w Pustkowie-Osiedlu miało miejsce spotkanie miłośników twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Wydarzenie pod wymownym tytułem „A ja o Polsce marzę…” rozpoczęło się od powitania przybyłych gości przez dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcina Ciszka. Wizualnym zwiastunem wydarzenia była wystawa dorobku plastycznego i literackiego Wyspiańskiego oraz ilustracje scen z ekranizacji „WESELA”. Dekoracji dopełnił Chochoł w oparach mgły oraz elementy bronowickiej chałupy. Grupa teatralno-kabaretowa ŻABA w charakterystycznych dla epoki kostiumach zapewniła oprawę słowną z elementami śpiewu i tańca oraz teatralizację scen „WESELA”.
Panie z Klubu Aktywnych Kobiet zaprezentowały krakowskie przyśpiewki, a Zespół Pieśni i Tańca „Wisłoczanie” zachwycił brawurowym krakowiakiem . Po scenie hasał „Lajkonik” w takt piosenki „Hej, na Krakowskim Rynku” w wykonaniu grupy wokalnej z Zespołu Szkół w Pustkowie-Osiedlu.
Narodowe czytanie nie mogło obyć się bez czytania wybranych cytatów z dramatu. Z tekstem zmierzyli się między innymi: Przewodniczący Rady Gminy, Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek, dyrektorzy szkół, panie bibliotekarki, nauczyciele emeryci oraz młodzież. Widowisko uświetnił duet wokalny Norberta Jedlińskiego oraz Weroniki Chmury.
Autorem scenariusza była pani Dorota Bielatowicz.
W drugiej części spotkania na scenę zaproszono honorowego gościa – panią  Dorotę Wyspiańską-Zapędowską, wnuczkę Stanisława Wyspiańskiego, która na tę okoliczność przybyła do nas z Lublina. Wyraziła się ona  z uznaniem o części artystycznej  widowiska, a ponadto w sposób humorystyczny i ciekawy zaprezentowała  wspomnienia i wydarzenia z życia swojego sławnego przodka. Chętnie i dowcipnie  odpowiadała na pytania dorosłych i młodzieży oraz obdarzyła pamiątkowymi  wpisami i autografami na specjalnie przygotowanych kartach i egzemplarzach  dramatu „Wesela”.
Na zakończenie Wójt Gminy Dębica pan Stanisław Rokosz, dyrektor CKiB pan Marcin Ciszek oraz przedstawiciele grupy teatralno-kabaretowej ŻABA przekazali pani Dorocie Wyspiańskiej słowa podziękowania oraz wiązanki kwiatów.
Wydarzenie podkreśliło ogromny dorobek artystyczny Czwartego Wieszcza – Stanisława Wyspiańskiego, a sam tytuł wydarzenia „ A ja o Polsce marzę…” nie był przypadkowy, gdyż Wyspiański marzył o niepodległej Polsce, niestety nie dane Mu było tego doczekać.

Podziel się z innymi

Shares

Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.