Siostry Służebniczki w Dębicy w latach 1914 – 1939 – nowa publikacja książkowa

DSC06212Przełożona Generalna Sióstr Służebniczek Dębickich Maksymilla Pliszka, siostra dr Agnieszka Skrzypek i Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy podczas tegorocznych obchodów Dnia Patronki Miasta zaprezentowali album „Służebniczki Dębickie w społeczeństwie polskim w latach 1914-1939” autorstwa Władysławy s. Juliuszy Tajanowicz,  który wydało Muzeum Regionalne w Dębicy.

Podczas spotkania w sali sesyjnej które odbyło się 16 października po uroczystości przy figurze Świętej Jadwigi przed dębickim ratuszem siostra dr Agnieszka Skrzypek, która przygotowała pracę do druku obszerniej opowiedziała na temat książki i zawartych w niej treści wspominając m.in. o działalności sióstr w okresie międzywojennym i wizytach bł. Edmunda Bojanowskiego w Dębicy. Wspomniała również, że siostra Władysława Juliusza Tajanowicz w bardzo trudnych czasach zbierała materiały do tej książki przeszukując zbiory biblioteki lwowskiej i wielu bibliotek parafialnych.

Do liczącej już 135 lat obecności sióstr służebniczek w Dębicy i związku z ideałami Świętej Jadwigi Śląskiej nawiązała Przełożona Generalna Sióstr Służebniczek siostra Maksymilla Pliszka.

„My Służebniczki Dębickie od początku wzrastamy i rozwijamy się w cieniu Świętej Jadwigi. Kiedy nasze siostry w 1882 roku przybyły do Dębicy zamieszkały właśnie w parafii Świętej Jadwigi i przez te 135 lat ciągle jesteśmy przy boku Świętej Jadwigi. Jej osoba i postać na pewno miała ogromny wpływ na formację naszego zgromadzenia, dlatego, że duchowość Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego jest oparta na tych ideach które głosiła i wyznawała święta Jadwiga swoim życiem i swoim nauczaniem. A nam służebniczkom Edmund Bojanowski gorąco polecał formować serca na żywotach świętych” – mówiła Siostra Maksymilla.

Przywołała ona również historię obecności zgromadzenia w Dębicy i stosunku do niego ówczesnych władz, zwłaszcza milicji. „Kiedy zostałyśmy wyrzucone z naszego domu przy ulicy Krakowskiej to w naszych dokumentach jest taki zapis, że milicja dębicka się do tego nie włączyła ”  – mówiła siostra Maksymilla.

Książka „Służebniczki Dębickie w społeczeństwie polskim w latach 1914-1939” autorstwa Władysławy s. Juliuszy Tajanowicz jest do nabycia w sekretariacie Muzeum Regionalnego w Dębicy, ul. Ratuszowa 4
Cena: 35 PLN

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.