Przełożona Generalna Sióstr Służebniczek Dębickich Maksymilla Pliszka, siostra dr Agnieszka Skrzypek i Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy podczas tegorocznych obchodów Dnia Patronki Miasta zaprezentowali album „Służebniczki Dębickie w społeczeństwie polskim w latach 1914-1939” autorstwa Władysławy s. Juliuszy Tajanowicz, który wydało Muzeum Regionalne w Dębicy.
Podczas spotkania w sali sesyjnej które odbyło się 16 października po uroczystości przy figurze Świętej Jadwigi przed dębickim ratuszem siostra dr Agnieszka Skrzypek, która przygotowała pracę do druku obszerniej opowiedziała na temat książki i zawartych w niej treści wspominając m.in. o działalności sióstr w okresie międzywojennym i wizytach bł. Edmunda Bojanowskiego w Dębicy. Wspomniała również, że siostra Władysława Juliusza Tajanowicz w bardzo trudnych czasach zbierała materiały do tej książki przeszukując zbiory biblioteki lwowskiej i wielu bibliotek parafialnych.
Do liczącej już 135 lat obecności sióstr służebniczek w Dębicy i związku z ideałami Świętej Jadwigi Śląskiej nawiązała Przełożona Generalna Sióstr Służebniczek siostra Maksymilla Pliszka.
„My Służebniczki Dębickie od początku wzrastamy i rozwijamy się w cieniu Świętej Jadwigi. Kiedy nasze siostry w 1882 roku przybyły do Dębicy zamieszkały właśnie w parafii Świętej Jadwigi i przez te 135 lat ciągle jesteśmy przy boku Świętej Jadwigi. Jej osoba i postać na pewno miała ogromny wpływ na formację naszego zgromadzenia, dlatego, że duchowość Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego jest oparta na tych ideach które głosiła i wyznawała święta Jadwiga swoim życiem i swoim nauczaniem. A nam służebniczkom Edmund Bojanowski gorąco polecał formować serca na żywotach świętych” – mówiła Siostra Maksymilla.
Przywołała ona również historię obecności zgromadzenia w Dębicy i stosunku do niego ówczesnych władz, zwłaszcza milicji. „Kiedy zostałyśmy wyrzucone z naszego domu przy ulicy Krakowskiej to w naszych dokumentach jest taki zapis, że milicja dębicka się do tego nie włączyła ” – mówiła siostra Maksymilla.
Książka „Służebniczki Dębickie w społeczeństwie polskim w latach 1914-1939” autorstwa Władysławy s. Juliuszy Tajanowicz jest do nabycia w sekretariacie Muzeum Regionalnego w Dębicy, ul. Ratuszowa 4
Cena: 35 PLN