Muzeum w Pilźnie. List żołnierza Wojska Polskiego z obozu jenieckiego w Niemczech, Stalag XII B, 1942 r.

YZOcmhJQW Muzeum Regionalnym w Pilźnie można zobaczyć unikalną pamiątkę z czasów ostatniej wojny.  Jest nim list z obozu jenieckiego pilźnianina Franciszka Krzysztanowicza. Ma formę dokumentu papierowy – jest to specjalny formularz jenieckiej poczty polowej, druk uzupełniony jest pismem odręcznym w języku  polskim i  niemieckim. Ma wymiary: 29 x 28 cm.
W centralnej części formularza znajduje się odręczny list jeńca – żołnierza Wojska Polskiego, pilźnianina Franciszka Krzysztanowicza do rodziny.
Kochana żono, piszę do Ciebie parę słów i dowiaduję się o Twoim miłym zdrowiu i powodzeniu. Ja dzięki Bogu jestem zdrów, czego i Tobie z całego serca życzę. Jak tam u was zima? Bo u nas dosyć możliwie, było kilka mrozów ale teraz już deszcz i ciepło, da się wytrzymać. Pracuję na tym samym miejscu gdzie pracowałem. Źle mi się nie powodzi, żyje się już może dzień ze dnia i czeka się lepszego jutra ale jak długo to nie wiemy, a cieszymy się, że już bliżej jak dalej. Napisz mi co tam słychać koło Ciebie i koło naszych dzieci, jak tam Lusia się uczy i czy zdrowa, a czy Edziu też zdrów, czy jest grzeczny. Bo jak się będą źle sprawować to ja o nich zapomnę. Opisz mu Irusiu co nowego a ja Ci za to się wywdzięczę jak tylko będę mógł. Więcej nie mam co pisać, jak Cię tylko całuję po niezliczone razy i nasze kochane dzieci. Kochający Cię mąż Twój Franek. Ucałuj Elusie i Edzia i niech Elusia co do mnie napisze sama bo mnie to bardzo cieszy jak ona mi pisze, że mnie kocha, ja ją też. Tatuś.
Liczne przetarcia papieru na krawędziach zewnętrznych i zagięciach papieru. Fragmentarycznie krawędzie dokumentu odbarwione i poplamione, drobne ubytki.
Depozyt Eulalii Wróbel

Źródło: UM Pilzno

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.