Obchody Dębickiego Dnia Seniora

IMG_076926 października w Domu Seniora przy ul. Rzeszowskiej w Dębicy po raz pierwszy był obchodzony Dębicki Dzień Seniora. Na uroczystość do seniorów aby wspólnie z nimi świętować przybyli przedstawiciele władz miasta oraz młode pokolenie dębiczan – dzieci ze świetlicy środowiskowej „Zgrana Paka” w Dębicy.
„Dzień Seniora to wyjątkowa okazja, by wyrazić wdzięczność ludziom, którzy pamiętają urok lat oraz dekad ubiegłego wieku, poznali czasy bojaźni o siebie, bliskich i rodzinę, zaznali niedostatku. Pomimo tych doświadczeń dokonali rzeczy niezwykłych, tworzyli z sukcesem rodzinne kręgi, wychowali kolejne pokolenia, zapewnili swoim dzieciom, wnukom i prawnukom poczucie sensu i pewności. Za ten heroizm dnia codziennego jesteśmy Państwu szczególnie wdzięczni. Trudy i życiowe doświadczenia Państwa pokolenia są wspaniałym darem w naszą, społeczną pamięć” – powiedział podczas spotkania z seniorami burmistrz Mariusz Szewczyk.
Jak podkreśliła Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dni dedykowanych seniorom jest w roku co najmniej kilka.
„Jest Europejski Dzień Osób Starszych, Międzynarodowy Dzień Seniora, Ogólnopolski Dzień Seniora. My w naszym mieście również postanowiliśmy zorganizować nasz, Dębicki Dzień Seniora, który będzie obchodzony właśnie 26 października. Dziękuję wszystkim Wam za przyjęcie zaproszenia na to dzisiejsze spotkanie i dziękuję za to, że tutaj jesteście”.
W pierwszym Dębickim Dniu Seniora wzięło udział ponad 40 seniorów i zaproszeni goście: władze miejskie i dzieci ze świetlic środowiskowych „Zgrana Paka” w Dębicy, które dla seniorów przygotowały nie tylko piękny występ artystyczny, ale także we współpracy z lokalną telewizją debica.tv nakręcili i zmontowali film o seniorach oraz ich relacjach z młodym pokoleniem. Dzieci przygotowały również specjalne, drewniane statuetki dla wszystkich seniorów, którzy wzięli udział w nagraniu filmu. Występ artystyczny dzieci ze „Zgranej Paki” został nagrodzony gromkimi brawami wszystkich zgromadzonych w budynku przy ul. Rzeszowskiej seniorów.
W Dębicy na przestrzeni ostatnich lat zrealizowanych zostało kilka inicjatyw dedykowanych specjalnie seniorom. Wprowadzono Kartę Seniora, Bransoletki Życia, działa miejsko-powiatowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych, świadczone są usługi opiekuńcze dla osób starszych. Seniorzy mogą spotykać się w Domu Dziennego Pobytu (Senior +) na ul. Mościckiego oraz w Domu Seniora przy ul. Rzeszowskiej, gdzie organizowane są dla nich bardzo różnorodne zajęcia.
Jak podkreślała Jadwiga Sak na co dzień zajmująca się współpracą z seniorami, do najważniejszych zadań placówki należy walka z wykluczeniem z życia społecznego osób w podeszłym wieku, ułatwienie im dostępu do opieki medycznej, a także do wydarzeń kulturalnych i sportowych. W tym celu organizowane są różne formy aktywizacji : szkolenia, warsztaty, wyjazdy, kursy i koła zainteresowań. Dzięki tym zajęciom seniorzy niejednokrotnie przeżywają jak mówi pani Jadwiga „drugą młodość”.
Podczas uroczystości nie zabrakło także serdecznych życzeń adresowanych do seniorów od władz miasta i osób, które na co dzień pracują z tymi osobami i wspierają je w codziennym funkcjonowaniu. Życzenia kolejnych lat i dni w zdrowiu, szacunku bliskich oraz zasłużonej i serdecznej opieki życzyli seniorom zastępca burmistrza Wojciech Iwasieczko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Kędzior i jej zastępca Marzena Socha oraz radna Rady Miejskiej Katarzyna Rostowska – Machnik.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.