Pilzno. Śladami Legionistów

sladami-legionistowDla uczczenia zbliżającej się 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, 50-osobowa grupa młodzieży z gimnazjów w Pilźnie, Łękach Dolnych i Górnych, Zwiernika, Szkoły Podstawowej w Pilźnie wraz z nauczycielami historii wyruszyła na wycieczkę „Śladami Legionistów” do miejsc upamiętniających ich walkę. Odwiedzono Łowczówek, muzeum w Szymbarku – związane z ofensywą Gorlicką, miejsce straceń i cmentarz wojskowy w Pilźnie.
Celem wycieczki było poznanie historii powstania Legionów Polskich w 1914r. i włączenie się do nich lokalnych patriotów, ich wymarszu z Pilzna, oddanie hołdu Legionistom. Zebrana przed budynkiem „Sokoła” w Pilźnie młodzież wysłuchała prelekcji Zofii Mossoń na temat „Pilźnianie w Legionach”, w której podkreślone zostało szczególne ożywienie w dziele tworzenia Legionów zarówno w liczbie zgłaszających się ochotników do naboru i ofiarność ówczesnego społeczeństwa w zbiórkach pieniężnych na rzecz wyposażenia pilźnieńskich Legionistów w mundury i broń.
– Uczniowie dowiedzieli się również, iż 12 września 1914 roku, 49 Legionistów z Pilzna wraz z zebranymi ochotnikami z Mielca, Dębicy, Sędziszowa, Ropczyc i okolic wyruszyli, aby dołączyć do tworzonych oddziałów. Upamiętniono to wydarzenie 80 lat później stawiając na „Sokole” głaz z tablicą pamiątkową, a pamięć A.J. Radoniewicza – kierownika szkoły i Legionisty uwieczniono tabliczką w Szkole Podstawowej w Pilźnie – relacjonuje Aleksandra Lubowiecka.
Żywa jest pamięć o Stanisławie Królu-Kaszubskim, choć nie pochodzącym z naszego miasta Legioniście, haniebnie straconym przez Rosjan przez powieszenie, więzionym i torturowanym w piwnicach dzisiejszego Domu Handlowego. Następnie młodzież przeszła na pilźnieński cmentarz, gdzie przy głównej alei pochowany jest wspomniany legionista i gdzie znajduje się wydzielony cmentarz żołnierzy z I wojny światowej i zbiorowa mogiła. Zapalono znicze i wysłuchano informacji przekazanych przez prezesa TPPiZP Jacka Podlaska o cmentarzach w okolicy – świadectwach okrucieństwa wojny.
Łowczówek – cmentarz wojskowy – to następne miejsce do historycznej zadumy i pogłębienia wiedzy o polach bitewnych I wojny światowej oraz zmaganiach Legionistów z wrogiem. Tu także młodzież i opiekunowie zapalili znicze i uczcili poległych minutą ciszy.
Ostatnim punktem wycieczki był Szymbark, tj. zwiedzenie Muzeum Wsi Pogórzańskiej, w którego ekspozycji znajduje się inscenizowany sztab polowy związany z ofensywą Gorlicką.
Wycieczkę zainicjowała i współorganizowała Aleksandra Lubowiecka. Współorganizatorzy i prelegenci – Jacek Podlasek, Zofia Mossoń.
Źródło: UM Pilzno

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.