„Wierni tradycji idziemy w przyszłość” – 95 lat istnienia Szkoły Podstawowej w Latoszynie

1965213220Hasło ,, Wierni tradycji idziemy w przyszłość” przyświecało uroczystości 95- lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Latoszynie i 60- lecia założenia nowego budynku szkoły.

Dwie wspaniałe rocznice, świadczące o bogatej historii, tradycji i liczonych w tysiącach absolwentach, którzy dziś są lekarzami, profesorami, prawnikami, księżmi, nauczycielami, przedsiębiorcami, rolnikami, piastują ważne stanowiska kierownicze i samorządowe. Obecny burmistrz miasta Dębicy to także absolwent tejże szkoły. Uroczystości upamiętniające te dwie ważne rocznice odbyły się w ubiegły czwartek.
Rozpoczęły się one w budynku szkoły, skąd uczestnicy spotkania przeszli do kościoła parafialnego pw. NSPJ w Dębicy – Latoszynie gdzie odprawiona została Msza św., której przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Piotr Grzanka. Po Mszy uczniowie i goście przeszli do szkoły na  dalszą część obchodów jubileuszu. Kolejna  część jubileuszu miała miejsce w hali sportowej, gdzie wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły Renata Leginowicz. W oficjalnej części głos zabrali zaproszeni goście. Przedstawiciele władz wręczyły Renacie Leginowicz listy gratulacyjne oraz pamiątkowe medale. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierownictwem Małgorzaty Skóra i Roberta Czuchry. Gromkie brawa otrzymali nauczyciele szkoły wykonujący piosenkę ułożoną na tę uroczystość, wspominając 60 cudownych lat. O tym, jak utalentowane dzieci chodzą do szkoły w Latoszynie  świadczyły zaprezentowane przez uczniów tańce i popisy sportowe.
Ciekawą dekorację przygotowała jak zawsze uzdolniona Ewa Tarnopolska. Uczniowie w wspaniałym występie przypomnieli historię szkoły od jej pierwszych zaczątków tj. roku, 1860 kiedy nauczanie odbywało się w drewnianym budynku obok zdroju w Łazienkach pierwszego jej kierownika pana Świadłowskiego.  Następnie w 1922 roku budynek przeniesiono ośrodka wsi , który wszyscy pamiętamy jako ,,stare przedszkole”, kierował szkołą wtedy  Piotr Krasucki. Następnym kierownikiem szkoły był p. Wojdon A.( 1928) ,
w okresie powojennym szkołą kolejno kierowali Elżbieta Grych (1945),  Władysław Grych (1947)  oraz Czarnecki K. ( 1949/50)   Przez kolejne 28 lat dyrektorem Szkoły Podstawowej w Latoszynie był  Tadeusz Jargas (od 1954- 1982). Od roku 1982 szkołą kierowali Danuta Wójcik (1982- 1988), Ewa Kwolek ( 1988/89), Krystyna Gorazd (1990- 1994), Henryk Mirus ( (1994- 1999) potem znów Krystyna Gorazd (1999- 2003). Od roku 2003 szkoła zarządza Renata Leginowicz.
Szkoła przygotowywała się do jubileuszu od kilku miesięcy. Zgromadzono liczne pamiątki, materiały i zdjęcia dotyczące historii placówki. Zredagowano artykuły i informacje dotyczące historii i teraźniejszości szkoły. Wydano okolicznościową gazetkę i kalendarz, której autorami są Barbara Polniaszek i  Marta Kozicka- Bajor nauczycielki tutejszej szkoły. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak wyłożone kroniki, gdzie każdy szukał skrawka swojej własnej historii z niekiedy odległych lat. Jubileusz był też okazją dla absolwentów do zwiedzania szkoły, spotkań w gronie znajomych ze szkolnych lat.
Źródło: UG Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.