Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Zaprzysiężenie kolejnych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

16.07.2017 - Debica 3BOT Przysiega zolnierzy 3 BOT batalion Debica Fot.  Irek Dorozanski
Przysięga żołnierzy 3 BOT batalion Dębica
Fot. Irek Dorozanski

W najbliższy weekend w sześciu miejscowościach na terenie wschodnich województw odbędą się przysięgi wojskowe kończące przedostatni cykl szkoleń podstawowych i wyrównawczych zaplanowanych na ten rok w Wojskach Obrony Terytorialnej. W szkoleniach tych uczestniczyło ponad 1100 ochotników.

Tylko dwie z sześciu miejscowości, w których odbywać się będą najbliższe przysięgi wojskowe są siedzibami batalionów lekkiej piechoty. Organizując tego typu uroczystości poza miastami powiatowymi czy też wojewódzkimi chcemy podkreślić terytorialny charakter naszej formacji.

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” zostaną zaprzysiężeni w czterech miastach. Dwie uroczystości odbędą się w sobotę 28 października: w Siedlcach o godz. 9.00 na Stadionie Miejskim (ul. Jana Pawła II 6) i w Grajewie o godz. 14.00 na Placu przy Urzędzie Miejskim (ul. Strażacka 6A). W niedzielę 29 października przysięgi odbędą się w Augustowie o godz. 9:00 na Rynku Zygmunta Augusta oraz w Supraślu o godz. 14:00 na Bulwarach nad rzeką Supraśl.

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” złożą przysięgę w Zamościu, uroczystość odbędzie się w niedzielę, 29 października, o godz. 11.00 na Rynku Wielkim.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego, zostaną zaprzysiężeni na Rynku Miejskim w Krośnie, w niedzielę 29 października o godz. 11.00.

Ogółem w trzech brygadach obrony terytorialnej przysięgę złoży ponad 800 żołnierzy, towarzyszyć im będzie ponad 300 rezerwistów.

*****

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 6,5 tysięcy żołnierzy, w tym blisko 5,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych.

Kończące się obecnie szkolenia podstawowe i wyrównawcze są przedostatnimi jakie zaplanowano w jednostkach WOT w tym roku. Ostatni tegoroczny nabór ochotników do służby w WOT rozpocznie się w listopadzie. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku planowane są pierwsze szkolenia ochotników w kolejnych trzech brygadach (dwóch w woj. Mazowieckim oraz jednej w woj. Warmińsko-Mazurskim).

Żołnierze, którzy w najbliższy weekend złożą przysięgi wojskowe wstąpili do służby w dniach 13 i 14 października br. Od tego czasu przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe (tzw. „szesnastkę), które było prowadzone w systemie ciągłym, brały w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. 

Pierwszy dzień tego szkolenia to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny potencjału sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. 

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas szkolenia ogniowego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. 

Równolegle do szkolenia podstawowego prowadzone było szkolenie wyrównawcze, którym objęci zostali rezerwiści, dlatego było ono krótsze i trwało 8 dni.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. W ciągu trzech lat żołnierze TSW będą szkolić się min. 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Doskonalenie specjalistów obejmie dodatkowe dni szkoleniowe. 

Ponad 30% Terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat, a 9% wszystkich to kobiety.  

Jeśli chodzi o strukturę wykształcenia, to ponad 1/3 żołnierzy TSW legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 14% deklaruje że studiuje. Ponad 40% Terytorialsów posiada wykształcenie techniczne. 

*****

Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się z początkiem 2017 roku. Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są też kolejne trzy brygady jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą. 

ppłk Marek PIETRZAK

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.