Uroczystym ceremoniałem wojskowym żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na dębickim Rynku, rozpoczęło się świętowanie 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Licznie zgromadzonych dębiczan przywitał burmistrz Mariusz Szewczyk i przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Pękala.
Przed rozpoczęciem oficjalnej części uroczystości na dębickim Rynku przedstawiciele władz miejskich i powiatowych: burmistrz Mariusz Szewczyk, zastępca burmistrza Wojciech Iwasieczko, starosta Andrzej Reguła i przewodniczący Rady Powiatu Mateusz Smoła złożyli wiązanki kwiatów w dębickich miejscach pamięci: pod Dębami Katyńskimi, przy Memoriale Smoleńskim oraz na Placu Solidarności przy Krzyżu Solidarności i pod pomnikiem Jana Pawła II.
Po odegraniu hymnu państwowego w swoim wystąpieniu Ryszard Pękala przypomniał o wydarzeniach z 1918 roku. „Polacy na całym świecie jednoczą się dziś, żeby zademonstrować swoją miłość do naszej Ojczyzny. Dzień 11 listopada napawa nas zadumą i powagą wydarzeń z 1918 roku. Data ta uwieczniła 123 letni okres walki z zaborcami. Walki o wolność i niepodległość Polski”
Burmistrz Mariusz Szewczyk wygłosił z okazji Święta Niepodległości okolicznościowe przemówienie, w którym wspomniał bohaterów, którzy bronili naszej Ojczyzny, Dębicy i ziemi dębickiej.
„Miesiąc temu pożegnaliśmy wielką postać ziemi dębickiej pułkownika Zbigniewa Lazarowicza, zasłużonego dla ziemi dębickiej, wielkiego patriotę, który był oddany Bogu i Ojczyźnie. W 2016 roku Rada Miejska w Dębicy nadała Zbigniewowi Lazarowiczowi tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Dębica”, który miałem zaszczyt osobiście wręczyć pułkownikowi we Wrocławiu. Zbigniew Lazarowicz w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się na stałe do Wrocławia, ale zawsze pamiętał o naszej małej Ojczyźnie. Przez blisko 60 lat zawsze odwiedzał ziemię dębicką, a zwłaszcza powracał do miejsca pamiętnej bitwy na Kałużówce, która odbyła się w ramach akcji „Burza”. Uczestniczył w niej, walcząc ramię w ramię z żołnierzami Armii Krajowej i swoim ojcem Adamem Lazarowiczem zamordowanym przez UB w 1951 roku w więzieniu na Mokotowie. Krzewił pamięć o żołnierzach Armii Krajowej i bohaterach wojennych, uczestnicząc w spotkaniach z młodzieżą podczas uroczystości na Kałużówce. Były one zarówno dla niego, jak i dla młodych dębiczan wielkim przeżyciem. Ostatnie z nich miało miejsce w sierpniu tego roku. Naszych bohaterów, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność Polski jest z roku na rok coraz mniej, a ich działalność jest świadectwem oddania i służbie Ojczyźnie. Za zasługi dla Dębicy i ziemi dębickiej w walce o niepodległość Rada Miejska w Dębicy przyznała w tym roku Pani Izabeli Podhalańskiej i Panu Edmundowi Książkowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Dębicy” – powiedział burmistrz Mariusz Szewczyk.
Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości na dębickim Rynku uświetnił występ zespołu Safo oraz Miejskiej Orkiestry Dętej z wiązanką pieśni patriotycznych.
Po zakończeniu uroczystości na Rynku mieszkańcy, poczty sztandarowe, samorządowcy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz harcerze i uczniowie dębickich szkół z wielką biało-czerwoną flagą przemaszerowali do kościoła pw. Świętej Jadwigi gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny.
Po mszy świętej w kościele pw. Świętej Jadwigi na Placu Gryfitów miało miejsce składanie kwiatów przez delegacje władz miejskich, powiatowych, przedstawicieli organizacji społecznych, stowarzyszeń, wojska i mieszkańców miasta przy figurze Matki Boskiej Niepokalanej, która została ufundowana, jako wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość przez społeczeństwo Dębicy w 1919 roku.
Wieczorem w Domu Kultury „Kosmos” odbyła się druga część dębickich uroczystości z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości, podczas której miało miejsce wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Miasta Dębica” oraz koncert Voice Band & Anita Lipnicka.