Nazywali ją Wandzia Buba – wspomnienie cz. 2

wandaOgromnym zaskoczeniem było dla naszej redakcji zainteresowanie naszych Czytelników artykułem o kobiecie powszechnie nazywanej Wandzią Bubą. Artykuł przeczytało kilkanaście tysięcy ludzi, a na naszym profilu FB pojawiło się wiele komentarzy na jej temat.

Wandzia Buba tak naprawdę nazywała się Wanda Lewicka i mieszkała na ulicy Zielonej. Przez długie lata była charakterystyczną osobą dla Dębicy, zawsze ubrana w ten sam płaszcz, przewiązany paskiem. Była osobą niepełnosprawną psychicznie – część naszych Czytelników uważa, że to efekt nieszczęśliwej miłości, inna teoria mówi, że stało się to w wyniku bardzo intensywnej nauki. W młodości Wanda Lewicka była bardzo piękną i mądrą osobą. Gdy zachorowała zamknęła się w swoim świecie, często narażając się na kpiny i złośliwe żarty. Pani Wanda swoim wyglądem i zachowaniem wzbudzała lęk i agresję otoczenia. W kościele tzw. Klasztorze, zawsze siedziała w pierwszej ławce i nikt nie śmiał usiąść obok niej, bo go przeganiała. Słynęła również z tego, że jeśli ksiądz odprawiający mszę zrobił, jej zdaniem coś nie tak, potrafiła rzucić w niego czymś co miała pod ręką.

Pani Wanda zmarła około 20 lat temu. Do naszej redakcji jedna z naszych Czytelniczek, nadesłała zdjęcie wykonane na jej ślubie, gdzie w tłumie gości uczestniczących we mszy św. sfotografowano również panią Wandę – kobietę, którą tysiące mieszkańców miasta pamięta jako Wandzię Bubę.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.