Obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Dębicy – spotkanie z Markiem Dareckim – czyli dyskusja o Czwartej Rewolucji Przemysłowej

dkbW piątek 17 listopada w hotelu Camelot odbędzie się organizowany w Dębicy po raz siódmy przez Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Gościem specjalnym spotkania będzie Marek Darecki, prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Pratt & Whtney Rzeszów S.A, prezes SGPPL Dolina Lotnicza.

W programie spotkania jest m.in. interaktywna konferencja prasowana „Mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia w kontekście pojawiającej się rewolucji przemysłowej z uwzględnieniem potrzeb przedsiębiorców oraz systemu edukacji” w której wezmą udział przedstawiciele biznesu, mediów, oświaty i uczniów dębickich szkół.
Wykład „Polski przemysł w obliczu IV rewolucji przemysłowej wygłosi Marek Darecki, prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Pratt & Whtney Rzeszów S.A, prezes SGPPL Dolina Lotnicza.

„Czwarta rewolucja przemysłowa zwana też „Industry IV” to uogólniająca koncepcja odnosząca się do pojęcia „rewolucji przemysłowej” w związku ze współczesnym, wzajemnym wykorzystywaniem automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych oraz technik wytwórczych. Definicyjnie jest zbiorczym terminem dla technik i zasad funkcjonowania organizacji łańcucha wartości łącznie stosujących lub używających systemów cyber-fizycznych, Internetu rzeczy i przetwarzania chmurowego. Według takiego podejścia jest urzeczywistnieniem inteligentnej fabryki, w której systemy cyber-fizyczne sterują procesami fizycznymi, tworzą wirtualne (cyfrowe) kopie świata realnego i podejmują zdecentralizowane decyzje, a poprzez Internet rzeczy w czasie rzeczywistym komunikują się i współpracują ze sobą oraz z ludźmi, natomiast dzięki przetwarzaniu chmurowemu są oferowane i użytkowane usługi wewnętrzne i międzyoperacyjne” – tyle na ten temat możemy przeczytać w Wikipedii, ale proces ten dzieje się na naszych oczach i powoli zmienia nasze życie.

W praktyce oznacza to, że powstają np. kompletnie zautomatyzowane fabryki, które zarządzane są supernowoczesnymi komputerami, samodzielnie uczącymi się i zapamiętujące to czego się nauczyły. Taka fabryka jest właśnie budowana w Bawarii w Niemczech przez jedną z wiodących firm produkujących odzież sportową. Czas wprowadzenia tam do produkcji nowego produktu ma tam wynieść zaledwie trzy dni. Obecnie taki proces zajmuje kilka tygodni.

– Wyzwania jakie niesie ze sobą czwarta rewolucja przemysłowa nie są łatwe – mówi Zbigniew Nosal, prezes Dębickiego Klubu Biznesu. Trzeba dużo samozaparcia i odwagi, żeby się z tymi wyzwaniami zmierzyć. Czwarta rewolucja przemysłowa to  nie coś co będzie, ale to jest coś co już trwa. Dobre interesy zrobią ci, którzy do tego przysłowiowego pociągu wsiądą – uważa prezes DKB.

Między innymi na ten temat będzie można porozmawiać z Markiem Dareckim, który specjalnie na zaproszenie DKB przyjedzie do Dębicy.
„Marek Darecki był pomysłodawcą utworzenia Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu lotniczego „Dolina Lotnicza” (którego jest prezesem) i utworzenia nowoczesnego klastra przemysłowego pod tą samą nazwą. W 2004 roku w jego skład wchodziło 17 firm; a w chwili obecnej liczy on obecnie 100 firm członkowskich zatrudniających 23 tysiące osób, o rocznej sprzedaży 1,5 mld dolarów. Jest to organizacja mająca na celu utworzenie i rozwijanie łańcucha poddostawców przemysłu lotniczego, przede wszystkim poprzez udział małych i średnich przedsiębiorstw lotniczych, które to mogą prowadzić zarówno działalność indywidualną a jednocześnie być dostawcami dużych fabryk lotniczych, takich jak WSK Rzeszów, PZL Mielec – firmy wchodzącej w skład grupy Sikorsky, czy też PZL Świdnik należącej do grupy AgustaWestland. Ważna sferą działalności Marka Dareckiego jest jego aktywność w strukturach Unii Europejskiej, zwłaszcza w instytucjach z branży lotniczej. Uczestniczył on m.in. w pracach zespołu, który opracowywał strategię rozwoju lotnictwa w ciągu najbliższych 50 lat” – informuje serwis www.rzeszow.pl
Spotkanie z Markiem Dareckim odbędzie w piątek 17-go listopada o godzinie 17.15 w Hotelu Camelot.
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.