Ociemniała wróżka z Dębicy

wróżkaTuż po wojnie Dębica była małym zniszczonym miasteczkiem, a ludzie tu mieszkający wciąż byli  niepewni przyszłości. Ogromną sławą cieszyła się Ociemniała Wróżka, która potrafiła trafnie przepowiadać przyszłość.  Z jej usług korzystały setki mieszkańców miasta i okolic.
To była starsza już kobieta,  która w niewyjaśnionych okolicznościach straciła wzrok, ale – jak podkreśla nasz rozmówca – otrzymała w zamian dar jasnowidzenia. Przyjmowała w swoim malutkim drewnianym domu w okolicach Zakładów Mięsnych. Bardzo trudno było do niej dostać, zawsze tłumy chętnych czekały pod drzwiami. Przychodzący po wróżbę siadał przed nią i kładł ręce na stole. Wtedy kobieta zaczynała mówić.

-Ja wybrałem się do niej razem z moim kolegą jak miałem jakieś dwadzieścia lat – mówi mieszkaniec poddębickiej miejscowości, który opowiedział nam tę historię. – Weszliśmy do tego domku i ja pierwszy wszedłem do pokoju, gdzie była wróżka. Panował w nim półmrok. Usiadłem na krześle i położyłem dłonie na stole. Wtedy ona zaczęła mówić. Powiedziała, że spotkam piękną kobietę z gór, która zostanie moją żoną. Będziemy mieli dwoje dzieci i stworzymy szczęśliwą rodzinę. Ale w naszym małżeństwie dotknie nas nieszczęście. Jak wyszedłem od niej to się śmiałem z tej wróżby – byłem młody, to wydawało się mi takie nierealne. Całe życie było przede mną i wyobrażałem je sobie całkiem inaczej.  Ale po kilku miesiącach spotkałem wspaniałą dziewczynę – pochodzącą z Nagawczyny, z tej górzystej części. Zakochałem się w niej i wzięliśmy ślub. Urodziło nam się dwoje synów. Jeden z nich wyjechał do USA i tam zmarł. Ogromnie to przeżywaliśmy. Mojemu koledze powiedziała, że wkrótce pozna piękną kobietę,  którą poślubi, ale nie będzie z nią szczęśliwy. I faktycznie, za jakiś czas ożenił się z niezwykle atrakcyjną dziewczyną, ale to nie była osoba „do życia”. Szybko się rozeszli.

Ociemniała Wróżka była bardzo popularną osobą w latach 40-tych i 50 – tych. Nie wiadomo co się z nią stało i jak się nazywała. Może ktoś z naszych Czytelników ma więcej informacji na jej temat? Jeśli tak, prosimy o komentarze na naszym profilu FB.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.