Realizowany przez Dębicki Uniwersytet Trzeciego Wieku projekt „Historyczne Na-Stroje. Moda przez wieki łączy pokolenia” wkroczył w swoją kluczową fazę. Grupa seniorów oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły mają już za sobą serię warsztatów poświęconych historii polskiego stroju narodowego i ludowego. Wiedzą już co to żupan czy szuba, jak odróżnić baczmagi od trzewików oraz komu kontusz, a komu kontusik.
Nie tylko wiedzą, ale potrafią to opisać, narysować, opowiedzieć. Zajęcia, prowadzone od października przez animatora kultury – Panią Aleksandrę Rzońcę oraz historyka Pawła Kudronia (obydwoje z Krakowa) – były okazją nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy o polskim stroju, ale także doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej i wspólnej zabawy. W warsztatach wzięło bowiem udział 30 osób, w tym seniorzy – Suchacze DTW oraz 13-stu uczniów liceum.
Bo taki jest najważniejszy cel nie tylko samego projektu „Historyczne Na-Stroje”, ale także przewodnie hasło Dębickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: „edukacja i integracja”. Temu też będzie służyć zbliżający się 2-dniowy objazd naukowy do Krakowa, gdzie uczestnicy projektu w liczbie 55 osób (seniorzy i młodzież) będą mieli okazję zwiedzić Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Etnograficzne, w których poznają i zobaczą kolejne elementy strojów i dodatków, jakie nosili nasi przodkowie. Uzupełnieniem wizyty będzie wizyta w teatrze, w Scenie pod Ratuszem, gdzie beneficjenci obejrzą sztukę „Dziecko dla odważnych” w wykonaniu Beaty i Tomasza Schimscheinerów.
Działanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Agnieszka Kudroń/Dębicki Uniwersytet Trzeciego Wieku