„Historyczne Na-Stroje” czyli integracja i edukacja w ramach Dębickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 

DSC01381Realizowany przez Dębicki Uniwersytet Trzeciego Wieku projekt „Historyczne Na-Stroje. Moda przez wieki łączy pokolenia” wkroczył w swoją kluczową fazę. Grupa seniorów oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły mają już za sobą serię warsztatów poświęconych historii polskiego stroju narodowego i ludowego. Wiedzą już co to żupan czy szuba, jak odróżnić baczmagi od trzewików oraz komu kontusz, a komu kontusik.

Nie tylko wiedzą, ale potrafią to opisać, narysować, opowiedzieć. Zajęcia, prowadzone od października przez animatora kultury – Panią Aleksandrę Rzońcę oraz historyka Pawła Kudronia (obydwoje z Krakowa) – były okazją nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy o polskim stroju, ale także doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej i wspólnej zabawy. W warsztatach wzięło bowiem udział 30 osób, w tym seniorzy – Suchacze DTW oraz 13-stu uczniów liceum.

Bo taki jest najważniejszy cel nie tylko samego projektu „Historyczne Na-Stroje”, ale także przewodnie hasło Dębickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: „edukacja i integracja”. Temu też będzie służyć zbliżający się 2-dniowy objazd naukowy do Krakowa, gdzie uczestnicy projektu w liczbie 55 osób (seniorzy i młodzież) będą mieli okazję zwiedzić Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Etnograficzne, w których poznają i zobaczą kolejne elementy strojów i dodatków, jakie nosili nasi przodkowie. Uzupełnieniem wizyty będzie wizyta w teatrze, w Scenie pod Ratuszem, gdzie beneficjenci obejrzą sztukę „Dziecko dla odważnych” w wykonaniu Beaty i Tomasza Schimscheinerów.

Działanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agnieszka Kudroń/Dębicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.