14 grudnia w budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy odbędą się obchody jubileuszu 70-lecia powstania tej placówki w Dębicy. Z okolicznościowym koncertem zatytułowanym „Inspiracje. Argentyńskie i polskie tanga, paryskie walczyki, melodie bałkańskie” podczas jubileuszu, o godz. 13.00 wystąpi Tomasz Drabina.
Biblioteka w Dębicy rozpoczęła swoją działalność w październiku 1947 roku pod nazwą Powiatowa Biblioteka Publiczna. Organizatorką i kierownikiem biblioteki została Zofia Leśniak. Pod koniec grudnia 1947 r. księgozbiór działającej od niespełna 3 miesięcy biblioteki wynosił 987 woluminów. Zadaniem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy było wówczas organizowanie sieci bibliotek publicznych na terenie rozległego powiatu dębickiego. W 1958 roku Biblioteka otrzymała nazwę Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Zadaniem jej było organizowanie gromadzkich bibliotek publicznych i ich filii, gdyż w miejsce gmin powołano gromadzkie rady narodowe, funkcje kierownika objęła Jadwiga Nowak.
W 1961 r. księgozbiór PiMBP w Dębicy liczył 23.907 woluminów i korzystało z niego 2.438 stałych czytelników. Z ogólnego księgozbioru wyselekcjonowane zostały książki dla dzieci i czytelni miejskiej i tak powstały oddział dla dzieci i czytelnia dla dorosłych. Dalszy rozwój dębickiej biblioteki publicznej to tworzenie filii bibliotecznej nr 1 w bloku mieszkalnym przy ul. Głowackiego, a w 1973 r. następnej filii nr 2 przy ul. Łysogórskiej w pawilonie usługowo-handlowym. Wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju w 1975 r. zmieniła się nazwa biblioteki z PiMBP na Miejska Biblioteka Publiczna. Nowy statut określał teren działania biblioteki tj. miasto Dębica oraz gminy: Brzeźnica, Czarna, Dębica, Jodłowa, Pilzno, Radomyśl Wielki, Wadowice, Żyraków. Zadania biblioteki rejonowej pełniła do 1991 r. W 1989 roku utworzono filię nr 3 w pawilonie usługowo-handlowym przy ul. Rzeszowskiej.
W 1990 roku biblioteka otrzymała pomieszczenia w budynku po KM PZPR przy ul. Rzeszowskiej 15 dla działu gromadzenia i opracowania, wypożyczalni dla dorosłych i oddziału dla dzieci. W 1992 r. Miejska Biblioteka Publiczna przejęła biblioteki zakładowe: Stomilu, Igloopolu jako swoje kolejne filie nr 4 i nr 5. W 1995 r. przejęła jako filię nr 6 bibliotekę zakładową Wytwórni Urządzeń Chłodniczych przy ul. Bojanowskiego 18. W 1997 r. Zarząd Miasta Dębicy na wniosek Komisji Kultury Sportu i Turystyki RM Dębicy zlikwidował filię nr 1 i 3. Obecnie na terenie miasta działa Miejska Biblioteka Publiczna i filie biblioteczne zlokalizowane w osiedlach. 2006 rok zainstalowano program biblioteczny SOWA i rozpoczęto tworzenie katalogu on-line.
10 czerwca 2008 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna uzyskała nową siedzibę na terenie byłej jednostki wojskowej. W 2017 roku zakończył się gruntowny kosztujący 1.3 miliona złotych remont biblioteki zrealizowany w ramach projektu „Biblioteka – Poziom Wyżej”. W ramach projektu wykonana została przebudowa i remont budynku oraz zmiana sposobu użytkowania części poddasza obiektu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy przy ul. Akademickiej. Dotacja pozwoliła również na doposażenie biblioteki w sprzęt meblowy i multimedialny oraz rozszerzenie oferty edukacyjno kulturalnej. Projekt został zrealizowany w ciągu dwóch lat. W pierwszym etapie wykonano prace budowlano – remontowe oraz zakupiono wyposażenie meblowe, natomiast w drugim zadbano o wyposażenie Biblioteki w sprzęt elektroniczny, komputerowy i multimedialny.