Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

123 rocznica urodzin księżnej Heleny Jabłonowskiej z Przyboroa

1fe575ac4cf8a80a841d92b2a34d8523_XLDzisiaj przypada 123 rocznica urodzin księżnej Heleny Jabłonowskiej z Przyborowa, z domu Rey, pseud. Rzepicha. Księżna urodziła się 4 stycznia 1895 w Andrychowie. Była członkiem Armii Krajowej, podczas II wojny światowej pomagała ludności żydowskiej oraz więźniom hitlerowskiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie koło Dębicy. Zmarła  11 czerwca 1977 w Krakowie.

Helena Jabłonowska była córką Mikołaja Reya (ziemianina, działacza politycznego związanego z ruchem ludowym) i Marii z Bobrowskich. Od młodości była zaangażowana w działalność społeczną. Przed I wojną światową organizowała kursy dla dziewcząt w parafiach powiatów pilzneńskiego i rohatyńskiego, a także koła Sokoła i Strzelca. W czasie wojny wsparła datkiem 50 tysięcy koron (podobnie jak ojciec) Legiony Polskie, w Wiedniu opiekowała się polskimi uchodźcami. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości działała w Akcji Katolickiej i organizowała koła gospodyń wiejskich.

W czasie II wojny światowej należała do Armii Krajowej, w szeregach której używała pseudonimu Rzepicha, przewodniczyła Radzie Głównej Opiekuńczej w Dębicy, pomagała osobom narodowości żydowskiej oraz więźniom obozu w Pustkowie.

Wyszła za mąż za Józefa Jabłonowskiego. Miała czwórkę dzieci: Stanisława, Andrzeja, Krzysztofa i Marię.

Informacja na podstawie wikipedia.pl/fot. plakat CKiB Gminy Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.