Tajemniczy tunel odkryty na Placu Gryfitów w Dębicy!

wojna
We wrześniu 1939 roku zniszczeniu uległa znaczna część zabudowy miasta, w tym również zabudowania na dzisiejszym Placu Gryfitów

Do sensacyjnego odkrycia doszło dziś rejonie Placu Gryfitów. Podczas prac ziemnych przy konserwacji instalacji gazowej natrafiono na ceglane sklepienie tajemniczego tunelu. Obiekt zachował się w bardzo dobrym stanie.

Wykopy wykonywano we wschodniej części Placu wzdłuż istniejącej tam linii zabudowy. Nagle łyżka koparki zaczęła wydobywać na powierzchnię pokruszone kawałki cegły. Jak się później okazało to była cegła starego typu o znacznie większych rozmiarach i wyraźnie odciśniętych literach JK na jednym z boków. Przy kolejnym wybieraniu ziemi z wykopu jej łyżka dosłownie wpadła w pustą przestrzeń, jak się za chwilę okazało do nieznanego do tej pory tunelu. Prace wstrzymano, a do środka weszło dwóch robotników. Stwierdzili oni, że tunel ten ma półokrągły kształt i wysokość około dwóch i pół metra. Biegnie łukiem- jeden koniec w kierunku kościoła św. Jadwigi, drugi w kierunku ul.Wielopolskiej. Kilkanaście metrów od miejsca odkrycia z tunelu ku powierzchni prowadzą schody, ale są zasypane mniej więcej w połowie długości.

Przed ostatnią wojną prawie połowa obecnego  dziś Placu Gryfitów należała do żydowskiego mieszkańca Dębicy Goldy Meyera. Stał tu parterowy dom i zabudowania gospodarcze. Całość ogrodzona była płotem. W wrześniu 1939 roku bomba zniszczyła ten dom i już go nie odbudowano. Po 1945 roku plac ten uprzątnięto i urządzono tam tereny  zielone. Dziś znamy go jako Plac Gryfitów, ale tak naprawdę jego połowa jeszcze do niedawna należała do rodziny Meyerów. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku jeden ze spadkobierców przyjechał do Dębicy i usiłował sobie wyrobić dowód osobisty. Argumentował to tym, że ma nieruchomość w centrum miasta i chciał się tam zameldować. Nie udało mu się  to, na takie rozwiązanie nie zgodzili się miejscy urzędnicy.

Znalezione schody w tunelu być może prowadziły do domu Meyrów. Jeden z końców tunelu prowadzi w kierunku ul. Wielopolskiej w rejon, gdzie jeszcze przed wojną stała Synagoga Staromiejska. W czasie okupacji zniszczyli ją Niemcy, a po wojnie materiały z niej – cegły- wykorzystano do remontu Synagogi Nowomiejskiej, która istnieje do dziś przy ulicy Krakowskiej. Nie wiadomo jak przebiega tunel skierowany w kierunku kościoła św. Jadwigi – czy biegnie do samej świątyni, czy skręca i biegnie pod obecną ulicą Cmentarną, która przez długie lata była główną arterią miejską. Dziś zaprzestano badania tego tunelu. Badania nad nim będą prowadzone w następnych dniach.

Ulica Rzeszowska powstała dopiero po II Wojnie Światowej i pełniła funkcję trasy przelotowej przez miasto na trasie Rzeszów – Tarnów. Przestała nią być – ku uldze mieszkańców miasta – po wybudowaniu obwodnicy, która dziś nosi nazwę ul. Lwowskiej. Przez dziesiątki lat główną ulicą miasta była dzisiejsza ulica Cmentarna.

A teraz zagadka dla naszych Czytelników. Materiał ten zawiera kilka informacji nieprawdziwych, wprowadzonych celowo- sam artykuł jest częściowo prawdziwy a częściowo nie.  Prosimy Was o wychwycenie, które fragmenty tego artykułu są prawdziwe a które mijają się z prawdą. Zapraszamy na nasz profil FB.

Dobrej zabawy!

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.