Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„Kolebacz” i huśtawki „Łódki” w Parku Stomilowskim na archiwalnym filmie z 1963 roku

kolebaczPrzychodziły tam całe pokolenia dębiczan od wczesnych lat 60-tych XX wieku. Znajdujący się w Parku Stomilowskim plac zabaw z charakterystycznymi huśtawkami w kształcie łódek i „kolebaczem” były jednym z ulubionych miejsc wypoczynku dębiczan. Do naszej redakcji, dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Bubla trafiły unikalne, archiwalne filmy z 1963 roku przedstawiające zabawę dzieci na huśtawkach i „kolebaczu” w parku stomilowskim.

Skąd wzięły się takie filmy? Ich autorem jest 87-letnie dzisiaj Ryszard Bubel, znany starszym pokoleniom dębiczan  pedagog, nauczyciel i zastępca dyrektora Technikum Mechanicznego w Dębicy w latach 60- tych i 70-tych XX wieku. Unikalne filmy jego autorstwa udostępnił nam jego syn Krzysztof Bubel.

Na filmach widać bawiących się w parku „stomilowskim” kilkuletnich  braci. Jest rok prawdopodobnie 1963 lub 1964. Starszy z braci Marek ma około sześciu  lat, młodszy Krzysztof około  trzech. Chłopcy huśtają się na „łódkach” i „kolebaczu” na drewnianym podeście. Obok była jeszcze niewidoczna na filmie  karuzela.

„Tata na początku lat ’60 miał w dyspozycji taką ręczną kamerę produkcji prawdopodobnie niemieckiej, która po nakręceniu sprężyny działała przez około pół minuty. Kręciło się filmik maksymalnie 30 sekundowy i po jego nakręceniu ponownie należało nakręcić sprężynę” – wspomina Krzysztof Bubel.

Obok huśtawek i kolebacza był słynny basen rekreacyjny. Ale to już historia na kolejny artykuł który niebawem ukaże się na Ziemi Dębickiej 🙂

Wspomnienia dębiczan związane z huśtawkami „Łódkami” można  przeczytać na naszym profilu na FB pod adresem : 1963 rok. Jedyne w swoim rodzaju huśtawki

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.