Dziś rozebrano pomnik postawiony w 1964 roku w „20 rocznicę wyzwolenia Dębicy przez Armię Czerwoną”. Konkretnie przez żołnierzy 9. Krasnodarskiej Dywizji Kozaków Płastuńskich. Na pomniku znajdowała się tablica informująca, że ufundowało ją społeczeństwo miasta. Nie powiodły się próby przeniesienia pomnika w inne miejsce.
Rozbiórka pomnika związana jest z wprowadzeniem 1 kwietnia 2016 r. ustawy dotyczącej dekomunizacji miejsc i ulic na terenie Polski. O sposób postępowania z taką pamiątką po okresie komunizmu zapytał IPN burmistrz Mariusz Szewczyk, który do tej sprawy powołał specjalna komisję. Odpowiedź Instytutu Pamięci Narodowej była jednoznaczna : pomnik nie może funkcjonować w przestrzeni publicznej. Nie powiódł się pomysł przeniesienia pomnika na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Cmentarnej, gdzie pochowanych jest blisko 1,5 tysiąca Kozaków Płastuńskich wyzwalających Dębicę w 1944 roku.
Na tym cmentarzu znajduje się przeniesiony z dębickiego Rynku w latach ’90 Pomnik Wdzięczności , czyli popularny „Karolek” też zdecydowanie pamiątka po okresie komunizmu. Wszystko wskazuje jednak na to, że „Karolek” na cmentarzu żołnierzy radzieckich się uchowa, bo ustawa dekomunizacyjna nie obejmuje cmentarzy. Pomnik przy ul. Kościuszki nie miał takiego szczęścia i dziś został zburzony. – Sama konstrukcja była bardzo słabej jakości – mówią robotnicy pracujący przy rozbiórce pomnika. Po słabym uderzeniu młotem, odpadały całe fragmenty monumentu.
Pomnik został wyburzony razem z fundamentami. Metalowa tablica znajdująca się na boku postumentu trafiała do dębickiego muzeum.