Straż Gminna przeszkolona do pobierania próbek z kotłów

88Urząd Miejski w Mielcu był organizatorem szkolenia, którego tematem było przybliżenie aspektów prawnych oraz zapoznanie pracowników straży miejskich i gminnych z metodami poboru próbek odpadów paleniskowych w ramach prowadzenia czynności kontrolnych. W szkoleniu wzięli udział także pracownicy Straży Gminnej w Dębicy.

Jak wiadomo na złą jakość powietrza duży wpływ ma tzw. niska emisja czyli wprowadzanie do powietrza zanieczyszczeń pochodzących m.in. z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych.

Stosowanie kiepskich nieefektywnych kotłów połączone z niską jakością tańszych rodzajów 77węgla doprowadziło do sytuacji, w której  w większości polskich miast mamy do czynienia z problemem ogromnego zanieczyszczenia powietrza objawiającego się szczególnie w sezonie grzewczym.

Lawinowo rosną w tym czasie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza pyłem PM 10 i PM 2,5. Na problem niskiej emisji składa się także spalanie w przydomowych kotłowniach odpadów komunalnych i innych odpadów, które zamiast do recyklingu trafiają do pieca. Niska emisja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.

Szkolenie które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Mielcu przeprowadzili przedstawiciele Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego Sp. z o. o. z Jastrzębia Zdroju – dr inż. 99Aleksandra Burczyk (dyrektor ds. technicznych) i Wojciech Szulik (kierownik sekcji wdrożeń i rozwoju).

Kontrolujący wykonujący niezapowiedzianą kontrolę jest uprawniony do wizji lokalnej, w czasie której dokonuje oględzin kotłowni i miejsca składowania opału oraz jego asortymentu. Jest także uprawniony do żądania pisemnych bądź ustnych informacji dotyczących przedmiotu kontroli i okazania potrzebnych dokumentów. Może także pobrać z paleniska próbkę popiołu po spalonym materiale.

Wynik analizy laboratoryjnej jest niepodważalnym dowodem na stwierdzenie czy do spalenia został użyty niedozwolony materiał. Skorzystanie z licencjonowanego laboratorium pozwala uzyskać wynik badania próbek i ekspertyzę w ciągu kilku dni.

***

Przypomnijmy – prawo zabrania spalania w domowym palenisku:

  • plastykowych pojemników i butelek
  • opon i odpadów z gumy
  • przedmiotów z tworzyw sztucznych
  • lakierowanych i malowanych elementów drewnianych
  • skóry (naturalnej i sztucznej)
  • opakowań po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach
  • plastykowych toreb
  • papieru bielonego związkami chloru nadrukiem farb kolorowych

***

Gmina Dębica pod hasłem „Nie truj sąsiadów” zachęca do tego, abyśmy nie pozostawali bierni i reagowali na wszelkie dostrzeżone nieprawidłowości dotyczące palenia zabronionymi odpadami w przydomowych kotłowniach. Informując o takim zdarzeniu na numer telefonu – 14 680 33 31, chronimy nie tylko siebie, ale także samego „truciciela”.

źródło: Gmina Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.